Izrādes plakāts, kurā galvenais varonis Jānis Bertolds tur rokās stori, ir simbolisks, jo milzīgajai zivij arī ir sava milzīgā loma. Tā pamodina galvenajam varonim nebijušas jūtas. Kādas? Par to tad arī izrādē.
Vecums reiz skars ikvienu. Bet katram vecumam un dzimumam – savi aizspriedumi! Cik alus kausu dienā drīkst izdzert, sasniedzot 65 gadu vecumu? Vai, esot pensijā, pirkt sev modīgas drēbes ir ētiski? Vai jaunas brilles ir greznība? Cik gadu vecumā vajadzētu pārstāt vadīt auto? Vai trakulīgi izbraucieni pie dabas ir pelnīta atpūta mūža nogalē vai tomēr vecuma plānprātības izpausme? Gatavu atbilžu nav, un ir skaidrs, ka visi šie jautājumi ir aktuāli arī šodien, lai gan romānu Bezkaunīgie veči Anšlavs Eglītis uzrakstījis 1968. gadā. Drīz vien pēc tam sākās arī lugas Bezkaunīgie veči triumfa gājiens uz dažādām skatuvēm. Luga pirmiestudējumu piedzīvoja 1970. gadā Amerikas Latviešu teātra Vašingtonas ansamblī Osvalda Uršteina režijā. 1990. gadā šo lugu uz Latvijas Nacionālā teātra skatuves uzveda Mihails Kublinskis, pēcāk tā laiku pa laikam skanējusi Latvijas Radio. 2012. gadā Valmieras teātrī tapa izrāde Jāņa Znotiņa un Reiņa Suhanova režijā, un Latvijā luga bijusi arī daudzu amatierteātru repertuārā. Kā nu ne! Asprātīga, komiska, it kā viegla, bet, ai, kā skar ikvienu. Publikai patīk, jo varoņi nav samāksloti. Tiem dzīvē var atrast prototipus.
Režisors Gatis Šmits faktu, ka luga iestudēta vairākkārt, uzskata par labu izaicinājumu: "Tas ir kā brends. Un Nacionālajā teātrī ir lieliski aktieri tieši šajā vecuma kategorijā, lai spēlētu tādas spilgtas lomas." Jāni Bertoldu senioru atveidos Juris Lisners, Longinu Laukmani – Voldemārs Šoriņš, Askoldu Olti – Ivars Puga, citās lomās darbosies Lāsma Kugrēna, Evija Krūze, Ainārs Ančevskis, Kaspars Aniņš, Elizabete Skrastiņa, Džordžs Stīls.
Vienskaitlis izrādes nosaukumā – Bezkaunīgais vecis – šoreiz izvēlēts tāpēc, ka radošā komanda uzmanību grib fokusēt uz vienu galveno varoni. "Mēģinājām mazliet mainīt skatpunktu, lai spilgtāk parādītu šo tēmu. Anšlava Eglīša romāns un luga ir par vīrieša krāšņo dzīvi, kam tad arī pievēršam uzmanību. Tas saslēdzas kopā ar autora emigrācijas gadiem," precizē Gatis Šmits. 1953. gadā Anšlavs Eglītis ieguva vietu Holivudas Ārzemju preses apvienībā un ir veidojis ap 3000 preses apskatu par jaunākajām filmām. Visnotaļ interesanta un dinamiska dzīve. Kāda tā ir seniora statusā?