Latviešu valodas attīstības kopas valodnieki vērtē, ka iepriekšējais gads daudzējādā ziņā ir bijis īpašs - tas licis pārdomāt daudzus valsts un sabiedrības pastāvēšanas pamatjautājumus, rīkoties izšķirīgāk, piemēram, "izravējot" no Latvijas okupācijas varas pieminekļus, kas tika nodēvēti par okupekļiem.
Gada notikumi dažādos veidos atspoguļojušies ne tikai cilvēku attieksmē pret latviešu valodas lietojumu sabiedrībā, kurā joprojām redzamas padomju okupācijas sekas, piekāpjoties citā valodā runājošajiem, bet arī ikdienā lietotajā valodā, tās vārdu un teicienu krājumā.
Kopš pagājušā gada pavasara notiek arī sabiedriskā kampaņa par latviešu valodas dominējošo lomu sabiedrībā un pret sabiedrības divvalodību. Saistībā ar šo kampaņu radušies daudzi jauni apzīmējumi, kas darināti pēc latviešu valodas likumībām, piemēram, lētiņš, iekrievotais (latvietis), raksturojot bezprincipialitāti jeb pašapziņas trūkumu citas valodas runātāju priekšā un tamlīdzīgi, vērtē akcijas rīkotāji.
Nominācijā Gada vārds valodnieki gaida spilgtākos un trāpīgākos pēc latviešu valodas likumībām veidotos vārdus, kas pagājušajā gadā izskanējuši pirmo reizi, piemēram, okupeklis un tamlīdzīgus. Tai atbilst arī tādi vārdi, kas iemantojuši vai atguvuši popularitāti vai lietoti ar šim gadam raksturīgu jaunu vai īpašu nozīmi. Gada vārds konkrēto gadu ieraksta vēsturē ar īpašu zīmogu, piemēram, iepriekšējo gadu vārdu klāstā bijuši kvadrātkods QR koda aizstāšanai, sejauts, kas bija iecerēts, lai aizstātu vārdus mutes un deguna aizsegs jeb maska, zibmaksājums, glābējsilīte, zibakcija un citi.
Gada nevārds savukārt ir spilgtākais no nejēdzīgi darinātiem vai nevajadzīgi aizgūtiem vārdiem, kas attiecīgajā gadā parādījušies vai manāmi izplatījušies, vai arī jau pazīstamiem vārdiem, kas plaši lietoti neiederīgā vai nevajadzīgi sagrozītā nozīmē, piemēram, pēc citu valodu parauga. Nekad nav par vēlu nevārdus aizstāt ar latviskiem ekvivalentiem, mudina akcijas rīkotāji. Iepriekšējo gadu nevārdi bijuši influenceris, ko ieteikts aizstāt ar jaunvārdu ietekmelis, episki, vaibs, sadarbspējīgs, kas ir burtiski pārcelts "interoperable", ekselence, runājot par izcilību, un tamlīdzīgi.
Gada spārnotais teiciens ir spilgtākais vai dīvainākais no teicieniem, kas pagājušajā gadā lietoti īpaši bieži vai tikuši sabiedrībā sevišķi pamanīti. Iepriekšējo gadu uzvarētāji šajā nominācijā bijuši "Salauztā slotaskāta krimināllieta", "Izkāp no telefona!", "Man nav Pandoras lādes, no kurienes es jums varu paņemt šo atalgojumu!", "Mēs paliekam darbā jūsu dēļ. Jūs palieciet mājās mūsu dēļ!", "Krāniem un buldozeriem jāstrādā lidostā", "Rīkojums Nr. 2" un citiem. Kurš būs 2022. gada vārds, nevārds, teiciens, atkarīgs no interesentu atsūtītā vārdu un teicienu klāsta.
Akcijas rīkotāji gaida arī kandidātus nominācijai Gada savārstījums, tas ir, kad kaut kas tiek teikts it kā latviski, bet neskaidri vai arī pretrunā latviešu valodas likumībām. Pieteicēji aicināti norādīt, kur vārds vai teiciens dzirdēts, kādā publikācijā tas lasīts un kāpēc lietots.
Pieteikumi tiek gaidīti līdz 20.janvārim.
Aptauju 20. gadu rīko Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienību. Aptaujas loma ir rosināt daudzpusīgu, pastāvīgu un argumentētu dialogu starp valodas lietotājiem, valodniekiem, literātiem un publicistiem, skolotājiem, studentiem, plašas saziņas līdzekļiem, valsts iestādēm, sabiedriskiem darbiniekiem, izdevējiem, terminologiem, redaktoriem, tulkotājiem un vārdnīcu veidotājiem. Latviešu valodas attīstībai ir svarīgi, lai ikviens vērtīgs un interesants pamanījums - gan pozitīvs, gan negatīvs - nonāktu šīs aptaujas žūrijas redzeslokā.