Kad 1940. gadā Padomju Savienība okupēja Latviju, patriotiski audzinātā jaunatne aktīvi dibināja pretošanās grupas, kā arī īstenoja dažādas pretošanās akcijas. Jauniešu darbības – nacionālu organizāciju veidošana, patriotisku uzsaukumu izgatavošana un izplatīšana, ieroču vākšana, aizliegtā Latvijas Republikas karoga izkāršana un aizliegto nacionālo svētku atzīmēšana, turpinājās arī turpmākajos okupācijas gados.
Vides izstādē pie Muzeja aplūkojamos stāstus par Latvijas jaunatnes nacionālo cīņu tagad papildina Izstāžu zālē skatāmi oriģināli dokumenti, vēstules un fotogrāfijas no muzeja krājuma un teksti no Audiovizuālo materiālu krātuves videoliecībām, kurās bijušie jaunieši stāsta par savu darbību.
1945. gada novembrī 16 gadu vecumā arestētā Jelgavas vidusskolas audzēkne Ausma Anda Ubarte atceras: “Visi bijām jauni – no 15 līdz 17 gadiem. Gribējām, lai būtu brīva Latvija. Mēs savu Latviju ļoti mīlējām. Sākums bija šeit, manā istabā. Mēs uzzinājām, ka ir tāda skolēnu organizācija Rīgā. Nolēmām, ka arī Jelgavā tādai jābūt. Tā bija pretošanās kustības organizācija Trīs zvaigžņu organizācija. Mēs rakstījām proklamācijas, protams, ar roku, un izmētājām pilsētā. Saturs bija apmēram šāds: “Vācieši bija zvēri, bet boļševiki – nezvēri” un “Latvieši, esiet modri!” Protams, baidījāmies, līdām pa drupām, kāpām augstu, lai lapiņas var tālāk aizlidot. Mums bija pretvalstisks žurnāls Palīdzi Tu ar, kurā rakstījām patriotiskus dzejoļus, zīmējām karikatūras. Vācām medikamentus un pārtiku, ko vien varēja, jo pēc kara bija grūti. Meitenes nesa to partizāniem."
Jauniešu degsme, vēlme cīnīties un atgūt zaudēto dzimteni, nežēlojot sevi un upurējot savu dzīvi cīņai pret komunistisko okupācijas režīmu, ir skarbs atgādinājums par brīvas Latvijas vērtību un neatsverams ieguldījums nacionālajā pretošanās kustībā.
Izstādi …Brīvības garu nevar nokaut! – gan pie muzeja, gan Izstāžu zālē varēs apskatīt līdz oktobra beigām.