Latvijas Vides investīciju fonda izsludinātajā konkursā Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana valsts nozīmes arhitektūras pieminekļos piešķirtais EKII finansējuma ir maksimālais šajā konkursā pieejamais finansējums vienam projektam.
Vāgnera nama atjaunošanas projektu piecu miljonu eiro apmērā līdzfinansē arī Vācija.
Patlaban Vāgnera nama rekonstrukcijai piesaistīti 20 miljoni eiro, kas nodrošināšot ēkas atjaunošanu līdz tā dēvētajai pelēkajai apdarei - nama konstrukcijas būs atjaunotas, ārējā kontūra nosiltināta, nomainīti iekšējie un ārējie tīkli, ierīkotas enerģiju taupošas sistēmas.
Februārī sākusies ēkas tehniskā projekta izstrāde, savukārt būvatļauju plānots saņemt līdz šī gada vasaras beigām.
Kopā Vāgnera nama atdzimšanai nepieciešami 40 miljoni eiro, informē biedrības pārstāvji. Vēl trūkst līdzekļu iekšdarbiem, restaurācijas darbiem un teātra tehnoloģijām, tādēļ turpinās darbs pie līdzekļu piesaistes no dažādiem fondiem un privātpersonām.
Pērn rudenī publiska konkursa kārtā izvēlēts galvenais būvdarbu veicējs, pilnsabiedrība SBSC ar galveno projektētāju SIA Sarma un Norde arhitekti, savukārt inženiera un būvuzraudzības pienākumus veiks SIA Būves un būvsistēmas. Kā apakšuzņēmējs arhitektūras un interjeru izstrādei nolīgts Zaigas Gailes birojs.
Piesaistīti eksperti arī no citām valstīm - piemēram, teātra tehnoloģijas risinājumus izstrādās Theater Advies no Nīderlandes, savukārt kā konsultanti teātra akustikas jautājumos darbosies speciālisti no Nagata Acoustics Jasuhisas Tojotas vadībā, kas piedalījušies Elbas Filharmonijas un Parīzes Filharmonijas projektēšanā, kā arī daudzos citos projektos.
Nākamo gadu laikā plānots atjaunot 5000 kvadrātmetru lielo ēku ansambli Vecrīgā un piepildīt to ar jaunu dzīvi. Vāgnera nama atjaunošanas projekta patroni ir Valsts prezidents Egils Levits, Vācijas prezidents Franks Valters Šteinmeiers, kā arī Baireitas festivāla kādreizējā mākslinieciskā vadītāja un Riharda Vāgnera mazmazmeita Eva Vāgnere-Paskjē.
Projekts paredz ne tikai ēkas un teātra zāles atjaunošanu, bet arī veidot meistarklases un Riharda Vāgnera muzeju. Namā tiks realizēta Vāgnera vīzija GesamtkunstWerk21 - inkubators visiem mākslas veidiem, kas kļūšot par 21. gadsimtam cienīgu starptautisku jauno mākslinieku centru.
Jau ziņots, ka Riharda Vāgnera nama atjaunošanu par 35 874 019 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN) veiks pilnsabiedrība SBSC, ko veido uzņēmumi SIA Skonto būve un SIA Skonto Construction. SBSC bija vienīgais pretendents, kas iesniedza piedāvājumu iepirkumā.
Atjaunojot Vāgnera namu, kā vienu no galvenajām telpām paredzēts izbūvēt Teātra zāli, kurā plānots izmantot jaunākās un modernākās tehnoloģijas skatuves aprīkojumā, kā arī nodrošināt pasaules līmeņa speciālistu piesaisti izcilai telpas akustikas nodrošināšanai.
Vāgnera namu paredzēts atjaunot kā augsti energoefektīvu būvi, un atjaunošanas procesā jāveic pasākumi CO2 izmešu maksimālai samazināšanai, kā arī jānodrošina otrreizējās pārstrādes materiālu izmantošanu, kur tas iespējams.
Atbilstoši izsniegtajai būvatļaujai, Zaigas Gailes birojs ir izstrādājis būvprojektu - detalizētu skiču projektu. Minētā projekta sastāvā ir ne tikai arhitektūras un būvkonstrukciju daļas, bet arī ārējo un iekšējo inženiertīklu, darba organizācijas projekta un citas nepieciešamās sadaļas. Turpmākajā projektēšanas un būvniecības gaitā ir jāievēro Zaigas Gailes biroja autortiesības attiecībā uz jau izstrādāto detalizēto skiču projektu.
Savukārt pērn 6. oktobrī Rīgas Riharda Vāgnera namā tika parakstīts līgums par piecu miljonu eiro piešķiršanu nama atjaunošanai. Plānots, ka Vācijas valdības piešķirtais līdzfinansējums piecu miljonu eiro apmērā tiks izmantots nākamo četru gadu laikā, un ar to plānots līdzfinansēt tehniskā projekta sagatavošanu un būvdarbu pirmo posmu.
Ēkas rekonstrukcijas un restaurācijas darbus plānots sākt 2023. gada vidū, bet atklāt atjaunoto Vāgnera teātri iecerēts 2026. gadā.