Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) mērķprogrammas Konkursam kopumā tika iesniegti 84 projektu pieteikumi, no kuriem ekspertu komisija rekomendēja VKKF padomei atbalstīt 18 projektu pieteikumus par kopējo summu 79 984.00 euro.
Atbalstītie projekti atklās pasauli ar dejas, cirka, kino, teātra, mūzikas, vizuālās mākslas, kultūras mantojuma un literatūras nozarēm raksturīgiem mākslinieciskās izpausmes līdzekļiem. Īpašs prieks, ka šogad iesniegta virkne projektu starpdisciplināru kultūras norišu veidošanai. Konkursā atbalstīti projekti, kuru pieteikumi pārliecināja, ka rezultātā radītā norise būs gan ar skaidru saturisko vēstījumu, gan aktualitāti un atbilstību izvēlētajam auditorijas vecumam. Tāpat vērā tika ņemta norises veidotāju profesionālā pieredze un spēja nodrošināt norisi skolēniem regulāri.
"Aizvadītajos piecos programmas darbības gados esam rūpīgi vērojuši, kādas kultūras norises satura un formas ziņā bērnus un jauniešus uzrunā vislabāk, sniedzot ieguldījumu gan mācīšanās, gan personības izaugsmes procesā. Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras un mākslu institūta veiktā izvērtējuma pētījuma dati liecina, ka iecienītākās un visvairāk iepazītās kultūras nozares ir kino, teātris, mūzika un skolēni vēlas tās iepazīt arī turpmāk. Daļa skolēnu izteica vēlmi apmeklēt dejas un cirka norises, kuras viņiem līdz šim izdevies iepazīt mazāk. Uz jautājumu, kas viņiem ir svarīgi kultūras norisē, 12. klašu skolēni nosauca saprotamu un draudzīgu valodu, saturu, kas saistīts ar sabiedrībā aktuāliem jautājumiem un skolēniem svarīgām tēmām, kā arī iespēju iepazīt personības – nozares profesionāļus. Visus šos aspektus ņēmām vērā, izskatot projektu pieteikumus," skaidro kultūrizglītības programmas Latvijas skolas soma vadītāja Aija Tūna.
Šajā konkursā īpaši tika mudināti piedalīties to nozaru pārstāvji, kuru piedāvājums programmā Latvijas skolas soma ir mazāk pārstāvēts, tāpēc ir prieks par dejas profesionāļu pieteikumiem. Konkursā atbalstīta skolēnu un skolotāju iemīļotās biedrības PARTY veidotās dejas izrādes 3D par telefoniem atjaunošana ar jaunu dejotāju sastāvu, Dirty Deal Teatro teātra un dejas izrāde 3. vieta un horeogrāfa Edvarda Kurmiņa dejas priekšnesuma Es pamēģināšu tapšana. Formātā, kas pielāgots izrādīšanai skolās, tiks pārradīta horeogrāfu Krišjāņa Santa un Ērika Eriksona dejas izrāde Vērpete, kas 2015. gadā saņēmusi Spēlmaņu nakts balvu par gada sasniegumu laikmetīgajā dejā. Rīgas Stradiņa universitātes Anatomijas muzejā biedrība Musica Humana veidos neparastu starpnozaru projektu – poētisku koncertlekciju ar dejas elementiem Danse Macabre, kas aicinās uz refleksiju par veselību un slimību, dzīvi un nāvi kā neatņemamu mūsu ikdienas sastāvdaļu, kas atspoguļojas arī dažādās mākslas formās.
Programmas Latvijas skolas soma saturu papildinās Rīgas cirka izrāde Ģeometriskā žonglēšana, savukārt režisors Jānis Znotiņš sadarbībā ar Anci Muižnieci un Liepājas teātra jaunajiem aktieriem Liepājas teātrī iestudēs izrādi Mīlestības vārdā par pusaudžiem tik aktuālo tēmu – attiecību veidošanu ar apkārtējiem.
Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris aicinās skolēnus uz muzikālu stāstu Japānas pasaka; mūzikas iepazīšanas iespējas papildinās arī koncertlekcija Mocarts. Figaro kāzas, ar ko SIA Versijas aizsāks ciklu “Iepazīsties – komponists, opera, laikmets” .
Tiks veidotas arī jaunas muzejpedagoģiskās nodarbības. Latvijas Nacionālais vēstures muzejs aicinās iepazīt atkal atvērto ekspozīciju Rīgas pilī, Ainažu Ugunsdzēsības muzejā iecerēta nodarbība Ugunsvīru piedzīvojumu stacija, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs veidos nodarbības Vārdiem ir nozīme un Krāsu treniņš muzejā. Rundāles pils muzejs skolēniem piedāvās iepazīt senās flīzes muzeja interjerā un Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā taps interaktīva nodarbība Rotko stāsts.
Latvijas Mākslinieku savienība (LMS) aicinās skolēnus iepazīt LMS muzeja grafikas darbnīcu, savukārt biedrība ISSP turpinās veidot jaunas nodarbības sērijā Laikmetīgā fotogrāfija un es. Studija Atom Art, kurā tapušas tādas atzinību guvušas animācijas filmas kā Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi, Lupatiņi un Bize un neguļa, ļaus ielūkoties procesā, kad literārs darbs top par animācijas filmu.
Konkursa rezultāti pieejami VKKF tīmekļvietnē: https://vkkf.lv
Pieteikumus vērtēja VKKF ekspertu komisija: tās priekšsēdētāja, Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) programmas Latvijas skolas soma nodaļas vadītāja Aija Tūna, LNKC programmas Latvijas skolas soma eksperte komunikācijas jautājumos Inga Bika, muzikoloģe, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas pieaicinātā docētāja, MIKC NMV Emīla Dārziņa Mūzikas skolas un Rīgas doma kora skolas mūzikas vēstures pedagoģe, Latvijas Radio 3 raidījumu veidotāja, kā arī ar mūzikas nozari saistītu pasākumu lektore, Lielās mūzikas balvas žūrijas locekle (2020–2024) Iveta Grunde, Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta Mākslas zinātņu nodaļas zinātniskā asistente, Dance.lv žurnāla redkolēģijas locekle, dejas un teātra kritiķe Dita Jonīte, teātra režisors un aktieris, Latvijas Kultūras akadēmijas Skatuves mākslas katedras viesdocētājs, VKKF Skatuves mākslu nozares ekspertu komisijas priekšsēdētājs Kārlis Krūmiņš, Brocēnu vidusskolas skolotāja un pedagogu tālākizglītotāja Laura Miķelsone, VKKF Kultūras mantojuma nozares ekspertu komisijas priekšsēdētāja, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktores vietniece administratīvajā darbā Una Sedleniece.
Kopš 2018. gada rudens kultūrizglītības programma Latvijas skolas soma skolēniem nodrošina valsts apmaksātu iespēju regulāri iepazīt Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes mūzikā, teātrī, dejā, cirkā, vizuālajā mākslā, kino, arhitektūrā, dizainā, kultūras mantojumā, literatūrā un grāmatniecībā, saistot tās ar mācību saturu. Programmas Latvijas skolas soma ietvaros katru mācību gadu vairāk nekā 230 000 skolēnu pieredz vismaz vienu no 10 000 kultūras norisēm. Programmu Latvijas skolas soma administrē Latvijas Nacionālais kultūras centrs.