Teju visi Dienas aptaujātie politiķi atcerējās apstākļus, kādos savulaik 81. pants no Satversmes tika izslēgts. Šis pants noteica, ka laikā starp Saeimas sesijām Ministru kabinetam ir tiesības, ja neatliekama vajadzība to prasa, izdot noteikumus, kuriem ir likuma spēks. Tomēr bija gadījumi, kad laikā starp Saeimas sesijām tika pieņemti lēmumi, kas radīja aizdomas, ka, Saeimas deputāta Jura Juraša (JKP) vārdiem runājot, šis pants izmantots "ne gluži leģitīmi". Diena jau vēstīja, ka Valsts prezidents Egils Levits atbalstīja Satversmes 81. panta atjaunošanu, nosakot, kuros gadījumos ārkārtas situācijā valdība var pieņemt noteikumus, kas darbotos zināmu laiku un kuriem būtu likuma spēks.
Lai grozītu Satversmi, nepieciešams divu trešdaļu Saeimas deputātu atbalsts, tātad neiztikt bez opozīcijas iesaistīšanas. Zīmīgi, ka abu Saeimas opozīcijas spēku pārstāvji Dienai apliecināja, ka būtu gatavi šādus Satversmes grozījumus atbalstīt. Vēl vairāk – Saskaņas frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs atgādināja, ka jau 27. martā ar šādu iniciatīvu vērsies pie visām Saeimas frakcijām un pie tām nepiederošajiem deputātiem. "Attālināti pilnvērtīgas debates nav iespējamas. Šī ir māžošanās, tās nav debates. Katrs loģisks lēmums, ja tas ir novēlots, var būt kaitīgs, nepareizs lēmums. Vienīgā iespēja, kā uzturēt tempu, ir uzticēties valdībai. Ja valdība rīkojas nepareizi, tā ir jāmaina, bet nav jāstrādā valdības vietā," Dienai skaidro Urbanovičs. Viņa vēstulē arī teikts, ka neesot šaubu par to, ka Satversmes tēvi, savulaik iekļaujot tajā 81. pantu, ir domājuši tieši par ārkārtējām situācijām.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 21. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
VVZ
81. pants
jānis