Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā 0 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 13. janvāris
Harijs, Aira, Ārijs, Āris

Arodbiedrības: Nepieciešama straujāka neapliekamā minimuma un minimālās algas celšana

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) atbalsta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamā minimuma strauju un ievērojamu paaugstināšanu, taču norāda, ka vienlaikus ir jāveic vērienīgāka ēnu ekonomikas ierobežošana, informē LBAS pārsta've Sanita Birkenfelde.

LBAS cer, ka pirmdien izskanējusī informācija par to piepildīsies arī realitātē. LBAS priekšsēdētājs Egils Baldzēns norāda, ka LBAS atbalsta strauju un ievērojamu neapliekamā minimuma celšanu mazajām algām, taču tas nenozīmē, ka mazliet augstākām un vidējām algām šis neapliekamais minimums būtu jāsamazina.

"Diferencētam neapliekamajam minimumam ir jēga, bet nedrīkst būt tā, ka lielākām algām tas pakāpeniski izzūd, arī šīm algām ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamais minimums būtu jāpaaugstina, jo tas jau ir noslīdējis līdz 60 eiro mēnesī," paudsi Baldzēns.

LBAS priekšsēdētājs akcentē, ka nākamais svarīgais solis ir ēnu ekonomikas ierobežošana, jo, ja aptuveni viena trešdaļa darbinieku saņem darba samaksu līdz minimālajai algai vai minimālās algas apmērā, tad ir pamatotas pārdomas, ka ne visi šie darbinieki strādā daļēju slodzi: "Ja mēs gribam sasniegt labklājību, bet tajā pašā laikā nepasliktinām aplokšņu algu situāciju, tad mums ir ļoti nopietni jādomā, kas tad būs konkurētspējas pamats Latvijā. Ir labi celt neapliekamo minimumu, un ir labi, ja mēs spējam ierobežot ēnu ekonomiku. Ja šos priekšnosacījumus var radīt, tad nākamgad ir nepieciešams arī straujāks minimālās algas kāpums. Jāskatās Igaunijas virzienā - vairākus gadus tur paaugstināja gan minimālo algu, gan neapliekamo minimumu, gan atvieglojumus, ar to risinot arī demogrāfijas jautājumu."

Baldzēns uzskata, ka tādā veidā ir iespējams pašvaldībām kompensēt potenciālos zaudējumus. Turklāt pašvaldībām būtu jāsaglabā pēdējo 3 gadu laikā vidējais ieņēmumu IKP īpatsvars - protams, ja nepieaug vai nesamazinās funkcijas.

LBAS norāda, ka ir skaidri jāapzinās, ka ēnu ekonomikas ierobežošana būs izšķirošais solis valsts labklājības attīstībā. Pēc LBAS priekšsēdētāja domām, lai to īstenotu, ir nepieciešams nopietns sabiedrības - sociālo un sadarbības partneru - līgums ar mērķi - reāli apkarot ēnu ekonomiku: "Ja veicam nopietnas reformas, tad gan valdībai, gan LDDK, gan LBAS, gan LTRK, gan LPS - mums visiem būtu jāvienojas, ka tie uzņēmumi, kas turpina maksāt aplokšņu algas ir persona non grata mūsu ekonomikā ar visu sodu bardzību. Pretējā gadījumā mēs radīsim vairāk problēmu kā atrisināsim. Mūsu uzdevums ir, lai Latvijas uzņēmumi kļūst konkurētspējīgāki, lai aug iekšzemes kopprodukts, lai ir iespēja taisnīgāk sadalīt ienākumus starp kapitālu un darbu. Tādēļ mums ir vajadzīgi koplīgumi, konkurētspēja un viss, kas ēnu ekonomiku dabiskā veidā ierobežo."

 

Top komentāri

pseidokreiss populisms
p
Diferencētam neapliekamajam minimumam no sociālās nevienlīdzības skatpunkta nav jēgas , bet tas ir ļoti labs līdzeklis ēnu ekonomikas atbalstam.
lētā darbaspēka valsts
l
Tiem, kuri jau šobrīd piedalās šīs valsts uzturēšanā ar niecīgu nodokļu apjomu, būs jāmaksā vēl mazāki nodokļi, bet tiem, kuri jau šobrīd maksā lielus nodokļus, būs jāmaksā vēl lielāki nodokļi. Tas nozīmē, ka normālu algu pieaugumu tuvākajos gados varam negaidīt. Un jaunie cilvēki turpinās braukt prom.
40% no vidējās algas
4
Normālā ekonomikā minimālā alga ir 40% no vidējās algas. Ja to no apakšas sāk stutēt lielāku, tad sākas greizo algu karaļvalsts, kurā sanitāru alga kļūst vienāda ar medmāsas algu un sāk tuvoties ārsta algai.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē