Uzņēmumi arvien aktīvāk meklē pieejas, kā piesaistīt potenciālos darbiniekus. Turklāt jauniešiem ar nopietnu attieksmi pret veicamo darbu Latvijā ir visas iespējas sevi pierādīt un strādāt amatos, kas sniedz iespēju pilnveidoties un likt pamatu tālākai karjeras veidošanai. DNB banka šogad vasaras praksē uzņēma deviņus jauniešus no ekonomikas un biznesa vadības studiju programmām dažādās augstskolās - gan Latvijā, gan citās valstīs studējošus. Praktikanti tika izvēlēti no liela pretendentu skaita, un prakses iespēju bankā ieguva jaunieši ar labiem sasniegumiem gan mācībās, gan ārpusstudiju aktivitātēs. Par šiem jauniešiem varam droši teikt - viņi ir gatavi nākotnes izaicinājumiem darba tirgū: mērķtiecīgi un enerģiski, spējīgi ātri apgūt jaunu informāciju, izteikt viedokli un meklēt risinājumus. Turklāt Latvijas labāko universitāšu studenti neatpaliek no ārzemēs studējošajiem.
Pavisam cita aina vērojama, runājot par vidējo līmeni studentiem, kuri uzsāk savas gaitas darba tirgū. Šķiet, esam sevi iemidzinājuši, radīdami noslēgtu, iluzoru pasaulīti. Neskaitāmās studiju programmas, ko augstskolas piedāvā, nemudina jauniešus konkurēt un izvirzīt sev nopietnus mērķus. Tiekoties ar viņiem darba intervijās, bieži redzams apjukums. Pat pēc augstskolā pavadītiem gadiem daudzi nav guvuši atbildes, kādā jomā vēlas darboties. Tāpat nav mērķtiecīgi strādājuši ar savām prasmēm, lai spētu sasniegt šos mērķus.
Praktiskā pieredze var veiksmīgi kompensēt robus studiju procesā. Tomēr, domājot par Latvijas konkurētspēju globālajā mērogā, mana pārliecība ir tāda, ka mēs apzogam savus jauniešus, pieļaujot tik daudz viduvējības mūsu izglītības sistēmā un neapbruņojot ar prasmēm, kas nepieciešamas, lai konkurētu starptautiskā mērogā.