Latkovskis uzskata, ka līgums ar "Vitronic" ir jālauž. Viņš gan pieļauj, ka firma varētu piedāvāt valstij pārpirkt radarus, taču šādā gadījumā rūpīgi ir jāizpēta dokumentācija, sertifikāti, summas, par kādām darījums varētu notikt. "Nevajadzētu gan pieļaut, ka, nespējot pildīt līguma nosacījumus, firma nogrūž to uz valsti un aizejot uz tās rēķina vēl nopelna. To nedrīkst pieļaut," sacīja Saeimas komisijas vadītājs.
Latkovskis norāda, ka kļūdu pieļāvusi arī Valsts policija (VP), kurai saskaņā ar līgumu jau pagājušā gada 20.oktobrī vajadzēja rīkoties un izteikt firmai brīdinājuma par līguma nepildīšanu, taču policija un arī Iekšlietu ministrija ar to novilcinājās līdz šā gada janvārim, vēlāk atlika vēl līdz maijam.
"Ja pie pirmās izdevības būtu bijis Valsts policijas brīdinājums, jau tagad līgums būtu lauzts," uzskata Latkovskis, vērtējot projekta ieviesēju attieksmi. "Firma uzvarēja konkursā tikai ar to, ka apsolīja 65% peļņas ieskaitīt valsts budžetā, bet 35% paturēt sev," skaidroja Saeimas komisijas vadītājs.
Viņš piebilda, ka šis "Vitronic" bija pirmais publiskās partnerības līgums, tāpēc pieredze maza. "Arī "Vienotībai" šī ir mazā pieredze, - pilnīgi aplams [toreizējās iekšlietu ministres Lindas] Mūrnieces lēmums, viņa iekrita ar izdevīgo peļņas sadalījumu," uzskata Latkovskis.
Uz jautājumu, vai pašlaik "Vitronic" ir dota vēl viena pēdējā iespēja, Latkovskis sacīja, ka šāda iespēja ir dota, bet ne vairs uz vienu mēnesi.
Kā ziņots, 24.jūlijā VP paziņoja par nodomu lauzt līgumu ar "Vitronic", kas savlaicīgi nav spējis izpildīt līguma saistības uz Latvijas ceļiem uzstādīt 160 stacionāros fotoradarus. Tam sekoja paziņojums, ka 27.jūlijā tiesā ir ierosināta "Vitronic" tiesiskās aizsardzības procesa lieta. Saskaņā ar tiesas lēmumu "Vitronic" divu mēnešu laikā ir jāizstrādā un ar kreditoriem jāsaskaņo tiesiskās aizsardzības pasākumu plāns.
Pēc VP paziņojuma 20 darba dienu laikā jeb līdz 22.augustam uzņēmumam tika dots laiks sniegt paskaidrojumus par līguma neizpildi. Pēc paskaidrojumu saņemšanas VP desmit darbdienu laikā jāizlemj par situācijas skaidrojuma un priekšlikumu noraidīšanu un līgums tiks uzskatīts par izbeigtu ar 2012.gada 22.augustu, vai arī jāatzīst privātā partnera skaidrojums par atbilstošu un jānosaka līgumsaistību izpildīšanas termiņš, kas nedrīkst pārsniegt vienu mēnesi.
VP ar paziņojumu par nodomu lauzt līgumu nāca klajā pēc tam, kad līdz 23.jūlijam "Vitronic" kopumā bija uzstādījis un VP nodevis 27 stacionāros fotoradarus, bet piecās vietās bija uzstādīti betona pamati un notika elektrības pievades darbi.
VP no "Vitronic" ir saņēmusi situācijas skaidrojumu un priekšlikumus problēmu risināšanai, kas kopā ar pielikumiem apkopoti teju uz 200 lapām. VP tie ir jāizvērtē ne ilgāk kā desmit darbdienu laikā, lai pieņemtu atbilstošu lēmumu.
Ņemot vērā skaidrojumu un priekšlikumu ievērojamo apjomu, VP pagaidām nav gatava komentēt no "Vitronic" saņemto dokumentu saturu.
Iepriekš LETA ziņoja, ka, visticamāk, "Vitronic" radušos situāciju skaidros ar negaidītām grūtībām iegūt fotoradaru izvietošanas vietām blakus esošo zemes īpašnieku piekrišanu viņu zemi izmantot elektrības kabeļu pievilkšanai, lai varētu darbināt fiksētās ātruma mērīšanas ierīces. Uzņēmums arī, visticamāk, apgalvos, ka "Latvijas Krājbankas" krahs pērn novembrī apgrūtinājis projekta finansēšanu.