Esmu pārliecināts, ka ASV dzīvojošajiem latviešiem, igauņiem un lietuviešiem ekonomikas jomā ir jāsāk sadarboties aktīvāk nekā līdz šim. Tikai šādi mēs varam iedarbīgāk palīdzēt Baltijas valstīm pārvarēt Krievijas noteikto atbildes sankciju ietekmi.
Vairākas sadarbības iespējas apspriedām Apvienotās Baltiešu komitejas un Amerikas latviešu apvienības (ALA) rīkotājā seminārā Ņujorkā par Baltijas un Ziemeļvalstu drošību un ekonomisko sadarbību, kas decembra sākumā Skandināvu namā pulcēja ap 90 dalībnieku no diplomātu, pētnieku, žurnālistu, uzņēmēju un baltiešu sabiedrisko darbinieku aprindām.
Aizvien skaļāk izskan aicinājumi atjaunot Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pastāvīgo pārstāvniecību ASV. To vairākkārtīgi ir uzsvērusi Amerikas Tirdzniecības palāta Latvijā un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera.
Nu šim aicinājumam pievienojas arī ALA, kuras priekšsēdis Pēteris Blumbergs nenogurstoši cenšas noturēt Latvijas un Baltijas jautājumus ASV politikas veidotāju uzmanības lokā. ALA, cik vien var, popularizē Latviju Amerikā. Taču mums visiem kopā būtu svarīgi panākt, lai Latvijas uzņēmējiem šeit būtu pašiem savs pārstāvis un lobijs.
Vai vēl labāk – baltieši gūtu kopēju labumu, ja triju diasporu pārstāvji sāktu strādāt kopā ne tikai politiskajā, bet arī ekonomiskajā frontē. ASV dzīvojošie baltieši jau vairāk nekā 20 gadus ir veiksmīgi sadarbojušies politiskos jautājumos, aizstāvot un lobējot baltiešu un Baltijas valstu intereses ASV Kongresā un citās institūcijās.
Pēc sarunām ar citu Baltijas valstu pārstāvjiem skaidri secināms: patlaban ir izdevīgs brīdis aktivizēt sadarbību arī ekonomikas jomā, kas kopš neatkarības atjaunošanas ir bijusi visnotaļ gausa. Ne tikai mēs, bet arī igauņi un lietuvieši ir pamanījuši intereses pieaugumu par ASV tirgu no to Baltijas uzņēmumu puses, kuri agrāk eksportēja savu produkciju uz Krieviju.
Kā mums skaidroja Igaunijas-Amerikas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (IATRK) prezidente Krista Tasa, uzņēmumi meklē citus noieta tirgus sieram, gaļas un zivju produktiem. Lietuva nesen saņēmusi atļauju gaļas produktu eksportam uz ASV.
Pagaidām Krievijas noteiktās atbildes sankcijas nav atstājušas būtisku ietekmi uz Baltijas valstu ekonomisko izaugsmi. Proti, sankciju iespaids uz Latvijas ekonomisko izaugsmi ir lēšams ap 0,2% apmērā, un Latvijas tautsaimniecības izaugsmes rādītāji vēl joprojām ir no labākajiem Eiropā.
Tomēr nevar zināt, ar kādiem vēl ekonomiskiem, politiskiem un citiem līdzekļiem Krievija nākotnē centīsies vājināt Baltijas valstu neatkarību un tautsaimniecības attīstību. Tādēļ, lai veicinātu Latvijas eksportējošo uzņēmumu ienākšanu ASV tirgū un investīciju piesaisti uzņēmumiem Latvijā, ir ļoti būtiski jau tuvākā laikā atjaunot LIAA pārstāvniecību ASV.
Atbilstoši Latvijas Ārlietu ministrijas datiem dažādās mītnes zemēs pasaulē dzīvo, mācās un strādā vairāk nekā 370 tūkstoši Latvijas diasporas pārstāvju. Latvijas diaspora ietver tautiešus, kas izceļojuši no Latvijas teritorijas vairākos emigrācijas viļņos kopš 19.gadsimta beigām, tostarp nesenās emigrācijas laikā izbraukušos Latvijas valsts piederīgos, kuri uztur saikni ar Latviju. ASV dzīvo vairāk nekā 90 tūkstoši Latvijas izcelsmes ieceļotāju, starp kuriem 15 tūkstoši ir Latvijas pilsoņi.