Mēs redzam, ka investori ir atzinuši Latviju par miera ostu, īpaši tas attiecas uz nerezidentu sektoru, kurš novirza savus finanšu resursus uz Latviju. Pretstatā 2008. un 2009. gadam, kad visiem bija šaubas par Latviju un nerezidentu noguldījumi samazinājās, atsevišķiem tirgus dalībniekiem samazinājums bija liels. Tagad redzam pretēju efektu – klienti, kuri globalizācijas rezultātā strādā visā pasaulē, skatās un saka – Latvija tagad izskatās kā miera un drošības osta. Tāpēc viņi parāda to ar savu izvēli, un nerezidentu noguldījumu apjoms pieaug – pieaugums šā gada otrajā ceturksnī ir aptuveni 10,5%, bet gada laikā – no pagājušā gada jūnija līdz šā gada jūnija beigām – pieaugums bijis aptuveni 27% [FKTK informācija liecina, ka nerezidentu noguldījumu atlikums Latvijas banku sektorā gada laikā palielinājies par 1,2 miljardiem latu un to īpatsvars kopējos noguldījumos ir tuvu 50%].
Nerezidentu noguldījumos dominē NVS valstis?
Šis bizness mums vēsturiski ir saistīts ar austrumu kaimiņiem. Mēs esam blakus. To labi redzam laikā, kad notiek Jaunais vilnis.
Jūs nedara bažīgu tas, ka ne vienmēr ir skaidra šīs naudas izcelsme?
Mums jāapzinās, ka tas ir biznesa modelis ar atbilstošiem ieguvumiem un riskiem. Tas, kas mūs kā uzraugus interesē – lai tirgus dalībnieki, kuri iesaistās šajos biznesa modeļos, paši apzinātos un minimizētu iespējamos riskus.
Visu interviju lasiet rīt, 16. augustā, laikrakstā Diena!