Vilcienu noma tikšot finansēta no Pasažieru vilciena pašu līdzekļiem. Lielākās bažas satiksmes ministram un kapitāldaļu turētājam esot par to, vai darījuma rezultātā uzņēmums nevērsīsies valdībā un neprasīs finansējumu. Atbilde esot - "nē", uzsvēra Birkmanis.
Viņš skaidroja, ka jau likumā ir noteikts, ka peļņas norma uzņēmumam ir ap 3%, un, noslēdzot nomas līgumu, izdevumus kompensē valsts pasūtījuma līguma ietvaros līdz 2031.gadam. Pirmie vilcieni būšot pēc pusotra gada, un tas nozīmējot, ka pasūtījuma līgums būs spēkā nomas līguma laika periodu.
"Esam izrēķinājuši, ka 15 gadu nomas līguma laikā ietaupīsim 37 miljonus eiro, salīdzinot ar situāciju, kas ir pašreiz. Nomas darījums dod ekonomiju. Tā ir nodokļu maksātāja nauda, kas tiek ietaupīta. Nebūs nepieciešamas papildu valsts dotācijas," skaidroja Birkmanis. Esot vienošanās, ka kapitāldaļu turētāja paraksts būs, kad būs saskaņots viss finansējuma plāns.
Viņš vienojies ar Matīsu par tuvāko gadu PV finanšu aprēķinu detaļu precizēšanu, lai izvērtētu, vai uzņēmums var finansiāli atļauties nomāt Stadler vilcienus.
Birkmanis norādīja, ka aprēķinu precizēšana skar 2015. un 2016.gadu. Patlaban esot sagatavoti pamataprēķini. Uz jautājumu, vai ministrs nebija skeptisks par uzņēmuma iespējām finansēt šādu darījumu, ņemot vērā, ka gadā par nomu būs jāmaksā 10 miljoni eiro, PV vadītājs paskaidroja, ka saruna noritējusi konstruktīvā gaisotnē un tagad tikšot turpināts darbs pie šo detaļu precizēšanas.
7.jūlija pēcpusdienā plānots arī sasaukt preses konferenci, kurā PV informēšot un papildus izskaidrošot jautājumus, kuri medijiem būs neskaidri.
Viņš uzsvēra, ka līdz līguma parakstīšanai vēl ceļš ir ejams, taču nekas netraucējot paralēli precizēt aprēķinus, skaidrot situāciju un veikt ar iepirkumu saistītos procesuālos pasākumus.
Lai neatkārtotos situācija, kāda bija ar iepriekšējo neveiksmīgo pasažieru vilcienu iepirkumu, līgums saskaņā ar premjera rezolūciju ir saskaņots ar valsts institūcijām jau iepriekš, savukārt ražotājs ar savu apliecinājumu garantējot, ka nekādus grozījumus līgumā neveiks. Parakstīšana esot tikai tehnisks jautājums, jo esot jāparaksta nolikumā pievienotā versija, skaidroja Birkmanis.
Kā ziņots, Satiksmes ministrijai kā uzņēmuma AS Pasažieru vilciens (PV) akcionāram šīs dienas laikā vajadzētu izvērtēt, cik racionāls ir bijis PV valdes lēmums par jaunu elektrovilcienu nomu, kurus piegādās Šveices kompānija "Stadler Bussnang AG", intervijā LNT raidījumam 900 sekundes sacīja premjerministre Laimdota Straujuma (V).
Viņa atzina, ka šo jautājumu pārrunājusi ar satiksmes ministru Anriju Matīsu (V), kuram šodien ir tikšanās ar uzņēmuma valdi, lai apspriestu konkursa rezultātu, kā arī iepazīties ar aprēķiniem par nomai nepieciešamo finansējumu.
"Pagaidām sīkākus komentārus nevaru sniegt, jo par situāciju ministrs mani informēs pēc tikšanās ar uzņēmuma valdi. Taču varu apliecināt, ka nauda no valsts budžeta vilcienu nomai netiks tērēta un tā uzņēmumam būs jāatrod no pašu resursiem," sacīja Straujuma.
Lai arī pēc vakardienas valdības sēdes Matīss vēl nebija informēts par PV iepirkuma rezultātiem, tomēr viņš uzsvēra, ka jauni vilcieni ir nepieciešami un tos jāpērk par tiem līdzekļiem, kas ir PV rīcībā.
Pēc satiksmes ministra teiktā, galīgais lēmums par konkursa rezultātiem PV būs jāsaskaņo ar uzņēmuma akcionāru - Satiksmes ministriju.
"Jāsaprot, vai par vilcieniem vispār varam samaksāt un nebūs nepieciešama papildu nodokļu maksātāju nauda. Zinām, kāda ir situācija valsts budžetā, tāpēc nevaram nopirkt ko tādu, ko patlaban nevaram atļauties," uzsvēra Matīss.
Jau ziņots, ka par PV izsludinātā atklātā konkursa par jaunu elektrovilcienu nomu iepirkuma uzvarētāju atzīts Šveices uzņēmums "Stadler Bussnang AG", biznesa portālu "Nozare.lv" informēja uzņēmumā.
Konkurss par jaunu elektrovilcienu nomu uz 15 gadiem tika izsludināts 2013.gada 25.novembrī. Konkursa mērķis ir nodrošināt jaunus, modernus vilcienus Latvijas iedzīvotājiem, lai garantētu drošu un ekonomisku pārvietošanos atbilstoši pasažieru vajadzībām.
Pēc pretendentu iesniegto dokumentu atvēršanas tika konstatēts, ka Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA nav iesniedzis savu piedāvājumu. Savukārt Dienvidkorejas uzņēmuma Hyundai Rotem Company iesniegto piedāvājumu iepirkumu komisija bija spiesta noraidīt, jo tas neatbilda iepirkumu nosacījumos definētajām kvalifikācijas prasībām.