Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Brīvpusdienām paredzēto naudu IZM varētu novirzīt pedagogu algām

Turpinot darbu pie nākamā gada budžeta, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) rosinājusi brīvpusdienu nodrošināšanas funkciju 1.-4.klašu skolēniem nodot pašvaldībām, tādējādi tam paredzētos 20 miljonus varētu novirzīt prioritāro pasākumu īstenošanai, tajā skaitā pedagogu algām, aģentūru LETA informēja IZM.

IZM priekšlikums ir plānoto finansējumu 19 681 416 eiro apmērā 2020.gadā un turpmāk ik gadu novirzīt ministrijas prioritāro pasākumu īstenošanai, tajā skaitā pedagogu algām, fundamentālajiem un lietišķajiem pētījumiem un citiem pasākumiem.

Šobrīd IZM nodrošina valsts budžeta līdzekļus 1., 2., 3. un 4.klašu skolēnu ēdināšanai, savukārt pašvaldības atbilstoši iespējām un nepieciešamībai no saviem līdzekļiem nodrošina brīvpusdienas arī citu klašu bērniem, tādējādi brīvpusdienu jautājuma īstenošanā valsts un pašvaldības jau šobrīd piedalās katra ar savu līdzfinansējuma daļu.

Valsts budžeta finansējums brīvpusdienu nodrošināšanai 2019.gadam ir 19 001 416 eiro, vienam bērnam dienā atvēlot 1,42 eiro.

Ministrija norāda, ka lai gan tās primārā funkcija ir izglītība, ministrija ir nodrošinājusi, ka pakāpeniski tiek palielināts brīvpusdienu saņēmēju loks un valsts piešķirtā finansējuma apjoms. Tā, no 2008.gada 1.septembra līdz 2014.gada 31.augustam valsts budžeta līdzekļi brīvpusdienām vienam 1.-3.klases skolēnam dienā bija 1,14 eiro, bet no 2014.gada 1.septembra finansējums tika palielināts līdz 1,42 eiro.

Risinot jautājumu par nepieciešamību piešķirt brīvpusdienas arī 4.klašu skolēniem, ministrijai izdevās panākt papildu finansējuma piešķiršanu, lai 4.klases skolēni brīvpusdienas saņemtu jau no 2015.gada 1.septembra.

IZM sacīja, ka 20.augustā valdība izskatīja Finanšu ministrijas sagatavoto informatīvo ziņojumu par valsts budžeta izdevumu pārskatīšanas rezultātiem, kā rezultātā valdība ir devusi IZM uzdevumu sagatavot grozījumus Bērnu tiesību aizsardzības likumā, izslēdzot valsts līdzdalību brīvpusdienu nodrošināšanā 1.-4.klases skolēniem no 2020.gada 1.janvāra un paredzēt, ka turpmāk brīvpusdienas nodrošina pašvaldības savu budžetu ietvaros.

Ministrija pauda, ka valdība jau 2016.gada gada 31.maijā uzdeva ministrijai sagatavot un iesniegt izskatīšanai valdībā priekšlikumus par tai neraksturīgo funkciju - brīvpusdienu nodrošināšanu 1.- 4.klases bērniem - nodošanu pašvaldībām vai citai ministrijai.

IZM norādīja, ka brīvpusdienu nodrošināšanas funkcija nav saistīta ar tās mērķu un rezultātu sasniegšanu, tāpēc šī funkcija nododama pašvaldībām vai citam resoram. Taču, tā kā šajā jautājumā netika panākta vienošanās ar Latvijas Pašvaldību savienību, valdības dotais uzdevums ministrijai tika atzīts par aktualitāti zaudējušu.

Kā liecina ministrijas veiktā pašvaldību aptauja 2018.gada sākumā, daudzas pašvaldības no saviem līdzekļiem nodrošina brīvpusdienas arī visu pārējo klašu skolēniem - 74% pašvaldību nodrošina brīvpusdienas 5.klasēm, 71% pašvaldību - 6.klasēm, 63% pašvaldību - 7.klasēm, 58% pašvaldību - 8.klasēm, 58% pašvaldību - 9.klasēm, bet 35% pašvaldību - no 10.klases līdz 12.klasei.

Kā ziņots, izglītības ministre Ilga Šuplinska (JKP) iepriekš norādīja, ka jautājums par brīvpusdienu nodrošināšanu ir nevis par to, būs vai nebūs brīvpusdienas, bet jautājums ir, kas šīs brīvpusdienas apmaksās, kas veiks šo funkciju. Runājot ar pašvaldībām, ministrei ir skaidrs, ka šobrīd resurss, ko iegulda IZM, ir neefektīvs.

M

Top komentāri

Tiešām,ļoti asprātīgi!
T
Tikai kāpēc skolotāju algām nevar novirzīt IZM ierēdņu fantastiskās gada prēmijas,naudas balvas un daudzās piemaksas pēc darba koplīgumiem ar nozares arodbiedrību,dažas no kurām nav minētas pat Darba likumā?
Ministrijas radošā pieeja
M
Gudri gan mūsu ierēdņi!
.
.
Man izskatās, ka te notiek pavisam nejēdzīgas lietas- pašvaldības apmaksās brīvpusdienas (kas reģionu bērniem bieži ir vienīgā maltīte dienā!), un šo "ietaupīto naudu" savāks IZM savu ierēdņu algu palielināšanai un budžeta lāpīšanai!
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas