Jaunnedēļ tiks prezentēts jaunākais ēnu ekonomikas apjomu pētījums, kad arī uzzināsim reālos tās apjomus šobrīd. Šajā kontekstā gan pamanāms, ka uzņēmēju organizācijas aizvien pat ne tik daudz ceļ trauksmi par ēnu ekonomikas apjomu, kas, protams, ir būtisks ekonomiku bremzējošs faktors, cik vairāk par uzņēmējdarbības vides sakārtošanu kopumā. Patlaban aktīvi noris diskusijas par nepieciešamajām nodokļu sistēmas izmaiņām, tostarp nodokļu sloga mazināšanu un vienkāršošanu. Cik cieši uzņēmēji, nodokļu maksātāji tiek iesaistīti šajās diskusijās, cik ņemts vērā jūsu viedoklis? Nav sajūtas, ka beigās atkal tiks pieņemti kaut kādi no realitātes atrauti lēmumi, kas radīs tikai jaunas problēmas biznesam?
Šobrīd grūti komentēt katra uzņēmēja sajūtas, bet mēs kā uzņēmējus pārstāvošā organizācija varam teikt: labā ziņa ir tā, ka iesaiste diskusijās ir. Ir izveidota plaši pārstāvēta darba grupa, ko vada finanšu ministrs. Tās uzdevums attiecīgi ir izstrādāt priekšlikumus nepieciešamajām nodokļu sistēmas izmaiņām. Tur tas darbs iknedēļas sanāksmēs notiek jau ilgāku laiku, un tajās skatām gan kopējo ainu, gan katru nodokli atsevišķi, tostarp darbaspēka nodokļu slogu, uzņēmumu ienākuma nodokli un visus pārējos. Cik zinām, nekādās citās separātiskās grupās šie jautājumi paralēli netiek skatīti. Tas, kas, protams, ir vēl liels jautājums – kamēr vēl runa ir par dažādiem variantiem, tikmēr jau viss ir diezgan vienkārši, bet sarežģītākais sāksies tajā fāzē, kad būs jāizdara kaut kādas izšķiršanās. Piemēram, vai mēs gribam vai negribam padarīt konkurētspējīgus darbaspēka nodokļus – ja jā, tad vai ejam uz kādu likmju, piemēram, samazināšanu vai neapliekamā minimuma regulējuma pārskatīšanu?
Visu sarunu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 25. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!