Taču ilgstoši Latvijā īpaši aktuāla problēma ir tabakas nozares melnais tirgus – kontrabanda un nelegāla izplatīšana, kas ir tiešā mērā saistīta ar nodokļu likmes lielumu tabakas izstrādājumiem. Proti, ik reizi, kad tiek celta nodokļu likme, palielinās kontrabandas un attiecīgi tabakas ēnu tirgus daļa.
Nozares eksperti atgādina, ka smēķēšanas ierobežojumi un akcīzes celšana tabakas izstrādājumiem tiek īstenota ar saukli par rūpēm par sabiedrības veselību. Līdzīgi ir arī šoreiz, kad Saeimā skata grozījumus likumā par akcīzes nodokli, plānojot nodokļa celšanu. Deputātu grupa, kas iesniegusi grozījumu projektu likumā par akcīzes celšanu, norāda, ka karsējamās tabakas, cigarešu, cigarillu un cigāru akcīzes nodokļa likmes izmaiņu rezultātā iegūtos papildu līdzekļus būtu nepieciešams novirzīt prostatas vēža skrīningam, veicot valsts apmaksātu prostatas specifiskā antigēna noteikšanu, šķidruma citoloģijas diagnostiskās metodes pielietošanai dzemdes kakla vēža skrīningā, biomarķieriem un jaunu inovatīvo zāļu iekļaušanai un kompensācijas paplašināšanai kompensējamām zālēm onkoloģisko slimību pacientu ārstēšanai nepieciešamo efektīvo medikamentu iegādei (olnīcu vēža, aizkuņģa dziedzera vēža un citām pacientu grupām, kurām šobrīd nav pieejamas mūsdienīgas ārstēšanas terapijas).
Taču aizdomas rada dokumenti, kas nonākuši atklātībā. Proti, pie politiķiem vērsušies divi tabakas ražotāji un izplatītāji – British American Tobacco (BAT) un Japan Tobacco International (JTI) –, rosinot likumā cigarešu ražotājiem izdevīgu akcīzes nodokļa pārstrukturēšanu tā sauktajām parastajām cigaretēm, tajā pašā laikā kardināli celt akcīzi karsējamās tabakas izstrādājumiem, kurus Latvijā piedāvā pagaidām tikai kompānija Philip Morris International un kuru popularitāte Latvijā pieaug, visticamāk, tādējādi no legālā tirgus izspiežot tradicionālās cigaretes.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 10. novembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!