VK savā revīzijā norādījusi, ka piemaksas jāpārskata ne retāk kā reizi gadā, turpretī FM ieviestā sistēma paredz, ka šo piemaksu pārskatīšanu veic ne retāk kā reizi ceturksnī. Tādējādi FM nodrošina, ka piemaksa tiek piešķirta par konkrētu rezultātu vai plānotajam darbībām, piemēram, valsts budžeta likumprojekta izstrādes procesā, ko arī apliecina datu analīze par piešķirtajām piemaksām, gan periodi, uz kādiem nosaka piemaksas, gan piemaksas apmērs, gan darbinieki, kuriem nosaka piemaksas, uzskata ministrija.
2016.gadā FM piemaksas pārskatījusi piecas reizes gadā.
Tajā pašā laikā FM atzina, ka ministrijai ir sniegts ieteikums uzlabot sistēmu līdz gada beigām, ko FM vēl turpinās darīt. "Esam izstrādājuši vēl detalizētāku darbinieka snieguma vērtēšanas sistēmu, ko tuvākajā laikā ar Valsts kontroli apspriedīsim," piebilda FM.
Tāpat ar Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS) rīkojumu ir izveidota darba grupa, ko vada Valsts kanceleja un saskaņā ar rīkojumu darba grupai līdz šā gada decembrim ir jāiesniedz Ministru kabinetā likumprojekts par valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības sistēmas pilnveidošanu. Līdz ar to minētais jautājums tiks risināts izstrādājamā likumprojekta ietvaros.
Jau ziņots, ka 2016.gadā piemaksas valsts iestādēs un ministrijās sasniegušas 81 miljonu eiro, turklāt tās galvenokārt piešķirtas formāli, secināts Valsts kontroles (VK) revīzijā Par Latvijas Republikas 2016.gada pārskatu par valsts budžeta izpildi un par pašvaldību budžetiem.
Analizējot noteiktu piemaksu saņēmušo darbinieku īpatsvaru, VK konstatējusi, ka, piemēram, Finanšu ministrijā (FM) piemaksu par personisko darba ieguldījumu un darba kvalitāti saņem 94% darbinieku un tā tiek maksāta 10-12 mēnešus gadā.
Tāpat VK secinājusi, ka lielākais piemaksu apmērs 2016.gadā - 1,62 miljoni eiro - ir izmaksāts FM.
Labais
Valdis
Manuprāt