Medicīnas vēstures muzejs 22. novembrī rīkoja Bērnu muzeja radošo sapulci, kurā veselības ministrs Hosams Abu Meri, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pediatrs Mareks Marčuks, aktīvā vecmamma Iveta Rībena un veterinārārsts Andris Balodis sēdās pie viena galda ar skolas “DOMDARIS” 4. klases skolēniem, lai sarunātos par bērnus interesējošām tēmām.
Kā mēs varam kustēties, ja mūs nekad nav jāuzlādē pie elektrības? Kurš izdomāja zobu feju? Vai kaķi raud un kāpēc man nav aste? Vai mums iekšā ir lielas matu un nagu rezerves? Vai puņķi ir veselīgi? Vai cilvēka gudrība ir atkarīga no smadzenēm? Kā var zināt, ka cilvēks ir vesels?
“Iespējas mācīties veselībpratību bērniem ir jānodrošina, sākot jau no agrīnās bērnības, un jāturpina to darīt arī pusaudžu periodā, lai nākotnē cilvēks spēj pieņemt pamatotus lēmumus ikdienas dzīvē, kas pozitīvi ietekmē viņa fizisko, emocionālo, sociālo, garīgo un intelektuālo veselību. Kamēr bērni ir mazi, viņu izglītošana ir mūsu - pieaugušo- rokās. Par veselību iespējams runāt dažādos formātos un topošais Bērnu muzejs ir viens no šādiem veidiem. Veselība ir vērtība, ko bieži novērtējam tad, kad tā sašķobījusies. Tāpēc veselībpratība nav domāta tikai bērniem kā izglītības programma skolā, pilnveidot zināšanas par veselību nepieciešams visa mūža garumā un, jo agrākā vecumā sāksim, jo labākus rezultātus sasniegsim,” uzsvēra veselības ministrs Hosams Abu Meri.
Pasaulē netrūkst bērnu muzeju, kurus ir veidojuši pieaugušie. Medicīnas vēstures muzejs tādēļ talkā pie satura izstrādes aicina arī bērnus, organizējot bērnu jautājumu vākšanas kampaņu. Līdz šim kampaņas ietvaros iesūtīti vairāk kā 600 jautājumu no bērniem visā Latvijā. Jautājumus joprojām var iesūtīt muzeja mājaslapā www.mvm.lv.
Bērnu muzeju plānots atvērt apmeklētājiem 2024. gada nogalē, un tas atradīsies Medicīnas vēstures muzeja galvenās ēkas rekonstruētajā piebūvē Ukrainas neatkarības ielā 1, Rīgā. Bērnu muzejā iecerētā ekspozīcija “Viens vesels” būs stāsts par veselību kā cilvēkus un ekosistēmas vienojošu lielumu, kurā līdztekus zinātnei un nākotnes tehnoloģijām nozīmīga loma būs ierādīta arī empātijai. Reaģējot uz mūsdienu sabiedrības izaicinājumiem, Bērnu muzejs tiks veidots kā veselības pratības centrs skolu jaunatnei, tādējādi veicinot sabiedrības ilgtspēju.
Šī projekta īstenošanai Veselības ministriju ir radusi finansējumu piebūves rekonstrukcijas darbiem 650 317 eiro apmērā, bet ekspozīcijas izveidei plāno piesaistīt Eiropas Sociālā fonda līdzekļus. Bērnu muzeja projektam atbalstu sniedz arī Medicīnas muzeja atbalsta fonda biedrība, kas piesaistījusi AS “Swedbank” ziedojumu arhitektūras projekta izstrādei.