Šāgada maija beigās iedzīvotāju īpašumā esošais krājobligāciju apjoms sasniedzis 284,4 miljonus eiro, un kopējais ieguldītāju skaits šobrīd pārsniedz 7,9 tūkstošus, liecina Valsts kases apkopotie dati. Salīdzinājumam – pērn decembra vidū iedzīvotāji bija iegādājušies krājobligācijas par 247 miljoniem eiro (vairāk nekā 7,3 tūkstoši ieguldītāju).
Kā liecina dati, ko apkopo Latvijas Banka, Latvijā kredītiestāžu piedāvājums 12 mēnešu termiņnoguldījumiem (tas ir populārākais termiņš) mājsaimniecībām pašlaik svārstās no 3,00% līdz 4,40% (dati 2024. gada 10. jūnijā), bet visbiežāk piedāvātās likmes ir 3,40–3,55% robežās. Tikmēr krājobligācijas ar atbilstošu termiņu piedāvāja 3,75% ienesīgumu, kas, pārrēķinot banku pielīdzināmām likmēm, ir 4,68% (jo procentu ienākums no krājobligācijām netiek aplikts ar banku depozītiem piemērojamo nodokli par ienākumiem no kapitāla 20% apmērā).
Pārvērtē finanšu pratību
"Iedzīvotāji savas finanses varētu pārvaldīt pārdomātāk, nodrošinot lielāku atdevi. Ne vien ieguldījumi krājobligācijās, bet arī termiņnoguldījumu pieauguma temps ir gauss un pēdējos mēnešos ir sācis bremzēties. Pašlaik ap 78% mājsaimniecību noguldījumu tiek turēti tieši noguldījumu kontos, nesaņemot procentu ienākumus vai arī saņemot ļoti zemus ienākumus, lai gan esošās termiņnoguldījumu un krājobligāciju piedāvātās likmes ir atbilstošā līmenī, lai notiktu aktīvāka pāreja no brīvo naudas līdzekļu turēšanas norēķinu kontos uz termiņnoguldījumiem, krājobligācijām vai krājkontiem," norāda Latvijas Bankas ekonomiste Anete Kravinska.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 18. jūnija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00