Vēlreiz no sākuma
Katru gadu no ieslodzījuma vietām tiek atbrīvoti aptuveni 2000 cilvēku, no kuriem 90% ir darbspējīgā vecumā. Pērn dažāda veida izglītības programmās ieslodzījuma vietās iesaistījušies 50% ieslodzīto, savukārt nodarbinātības programmās – 874 cietumnieki. SIA Comperio veiktais pētījums, ar kuru žurnālistus iepazīstināja trešdien, atklāj, ka aizvadītajā gadā algotu darbu strādājuši 25% no visiem ieslodzītajiem, kas ir par 2% vairāk nekā citās Eiropas valstīs. Uzņēmuma valdes priekšsēdētāja un pētījuma līdzautore Gunta Misāne atzīst, ka kopumā sabiedrības attieksme pret ieslodzīto un bijušo ieslodzīto personu ir visai pozitīva. 63% aptaujāto norāda, ka personīgi pazīst vai ir kontaktējušies ar personām, kas atrodas vai ir bijušas cietumā. Pētījumā arī analizēts, kāda veida atbalsts ir nepieciešams, lai notiesātie un bijušie notiesātie varētu atgriezties sabiedrībā. "Vairākums norādīja, ka ir nepieciešams atbalsts ģimenes saišu stiprināšanā, darba un dzīvesvietas meklēšanā," stāsta Misāne.
Vienlaikus vairākums iedzīvotāju pauž iebildumus pret nodarbinātību augstāk kvalificētos darbos valsts un pašvaldību institūcijās, proti, vietās, kur iedzīvotājiem būtu lielāka saskarsme ar bijušajiem ieslodzītajiem. 83% nebūtu iebildumu, ja bijušie ieslodzītie valsts un pašvaldību iestādēs strādātu mazāk kvalificētu darbu, bet vairāk nekā puse aptaujāto atzīst, ka iepriekšējā kriminālā pagātne nebūtu šķērslis, lai turpinātu patērēt preces un pakalpojumus, kurus piedāvā vai sniedz bijušie ieslodzītie.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturdienas, 21. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Pravietisnejaukais
Raimonds
Tas ir