Akustika un dienasgaisma
Nedēļu pirms atklāšanas koncertzāles Latvija iemītniekiem ir darba pilnas rokas. Ēka jau ir nodota ekspluatācijā, un lielā koncertzāle ar 578 skatītāju vietām ir gatava uzņemt klausītājus. Spānijā ražotajos krēslos, kas apvilkti ar speciāli darinātu audumu suitu sievu brunču krāsu gammās, pirmie klausītāji sēdēs lielajos atklāšanas koncertos, kuri notiks 25. un 26. jūlijā, piedāvājot divus speciāli radītu Viļņa Šmīdberga un Raimonda Tigula jaundarbu pirmatskaņojumus un īpašu Raimonda Paula iznācienu. Citās telpās vēl notiek pēdējie iekārtošanas darbi. 8000 kvadrātmetru lielajā ēkā atrodas divas koncertzāles (lielā un mazā), un tām visapkārt trijos stāvos izvietotas Ventspils Mūzikas vidusskolas telpas. Ir arī skaņu ierakstu studija un moderni aprīkota mūzikas bibliotēka, kas pieejama ne tikai skolas audzēkņiem, bet arī ikvienam pilsētniekam.
"Koncertzāli sākām būvēt 2017. gada februārī un uzcēlām divos gados, taču sākām par to nopietni domāt vēl 2003. gadā, atvēlot labāko vietu pilsētas centrā. 2006. gadā noorganizējām starptautisku arhitektu plenēru un skiču projektu konkursu, kurā uzvarēja arhitekta Deivida Kuka birojs no Štutgartes. Parakstījām līgumu, taču ekonomiskā krīze projektu apturēja. Nācās samazināt apjomus, arī sēdvietu skaitu. Toreiz arī sapratām, ka koncertzāle jāapvieno ar mūzikas skolu," izrādot jaunbūvi, stāsta Ventspils pilsētas domes izpilddirektors Aldis Ābele. Viņš uzsver, ka īpaša veiksme ir lieliskā akustika, ko sadarbībā ar arhitektiem veidojusi Vācijas firma Müller-BBM. Augsto kvalitāti apliecinājuši Vācijas speciālistu veiktie mērījumi. "Akustiku var arī mainīt ar īpašu aizkaru palīdzību: divas sekundes ilgā reverberācija jeb atbalss ir piemērota akustiskajiem koncertiem, savukārt iespēja to samazināt līdz 1,5 sekundēm – runai un apskaņošanai," paskaidro Aldis Ābele. Maināma akustika ir arī mūzikas skolas klasēs. Īpaši gādāts par skaņas izolāciju. Visā ēkā ir iebūvētas 13 dažādas energoefektivitātes paaugstināšanas tehnoloģijas, ar mūsdienīgiem un videi draudzīgiem paņēmieniem nodrošinot telpās svaigu gaisu, vajadzīgo temperatūru un gaismu. Dienasgaisma pa jumta logu iespīd arī pašā koncertzāles telpā. Protams, to var aptumšot.
Unikāli instrumenti
Lielā koncertzāle lepojas ar diviem unikāliem instrumentiem – iebūvētām stabuļu ērģelēm un pasaulē lielākajām vertikālajām klavierēm. Ērģeļu izgatavotājs Johannes Klais Orgelbau GmbH & Co (Vācija) ir viens no senākajiem un ievērojamākajiem šajā jomā. Šie meistari uzbūvējuši arī slavenās Elbas filharmonijas ērģeles Hamburgā, savukārt vertikālās klavieres, kuras ir 4,7 metrus augstas, tapušas latviešu meistara, izgudrotāja Dāvida Kļaviņa uzņēmumā Klavins Piano Manufaktura Kft Ungārijā. Pats meistars, nodemonstrēdams iespēju šīs klavieres spēlēt arī attālināti (iedarbinot tās ar viedtālruni), atklāj, ka šī instrumenta īpašā virsvērtība ir daudz garākās, tievākās basa stīgas, kas rada skaidrāku un spēcīgāku skanējumu. Tikai Ventspilī šīs klavieres ir novietotas tā, kā tas paredzēts, – integrējot koncertzālē.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena piektdienas, 19. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Enģeļa viesis
Enģeļa viesis
lustīgais nerris uz tirgus plača