To paredz nākamnedēļ valdībā skatāmie grozījumi likumprojektā "Valsts un pašvaldību profesionālo orķestru, koru, koncertorganizāciju, teātru un cirka mākslinieku izdienas pensiju un baleta mākslinieku pabalsts par radošo darbu likumā".
Likums tiks papildināts ar jaunu pantu, paredzot, ka izdienas pensijas saņēmējam izsniedz izdienas pensijas saņēmēja apliecību, kā arī deleģējumu Ministru kabinetam noteikt vienotu izdienas pensijas saņēmēja apliecības izsniegšanas un anulēšanas kārtību un izdienas pensijas saņēmēja apliecības paraugu.
2011.gada 1.janvarī stājās spēkā grozījumi likumā "Valsts un pašvaldību profesionālo orķestru, koru, koncertorganizāciju, teātru un cirka mākslinieku izdienas pensiju un baleta mākslinieku pabalsta par radošo darbu likums", kas paredz, ka funkcijas, kas saistītas ar izdienas pensijas piešķiršanu valsts un pašvaldību profesionālo orķestru, koru, koncertorganizāciju, teātru un cirka māksliniekiem, tiek nodotas Labklājības ministrijas pārraudzībā esošajai iestādei - Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai.
No 2005.gada 1.janvāra līdz 2011.gada 1.janvārim šīs funkcijas veica Kultūras ministrija.
Izdienas pensiju likumā likumdevējs nebija paredzējis pensionāram tiesības saņemt izdienas pensionāra apliecību, attiecīgi Kultūras ministrija šādas apliecības nesagatavoja, bet izdienas pensijas saņēmējam kopā ar lēmumu izsniedza attiecīgu izziņu, kurā apliecināja, ka persona ir Kultūras ministrijas izdienas pensijas saņēmējs, ja pensionārs šādu izziņu pieprasīja.
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai, pārņemot ar izdienas pensijas piešķiršanu saistītās funkcijas, normatīvajos aktos arī nav paredzētas tiesības izdienas pensionāriem izsniegt izdienas pensionāra apliecību.
Patlaban spēkā esošais tiesiskais regulējums normatīvajos aktos liedz pensionāriem, kuriem pensija piešķirta saskaņā ar Izdienas pensiju likumu, saņemt preču un pakalpojumu sniedzēju piedāvātās atlaides pensionāriem, piemēram, aptiekās medikamentu iegādei, lētāk iegādāties pārtikas produktus, kad veikalos tiek rīkotas akcijas pensionāriem, un izmantot citas iespējas, ko privātais sektors piešķir tiem, lai gan izdienas pensionāri un vecuma pensionāri ir salīdzināmos apstākļos, jo izdienas pensijas un vecuma pensijas mērķis ir vienots, jo tās ir valsts piešķirtās pensijas.
Vienīgā atšķirība pensionāru un izdienas pensiju saņēmēju vidū ir tāda, ka Izdienas pensiju likumā uzskaitītie mākslinieki - baleta, cirka, kora un orķestra mākslinieki, leļļu teātra, teātra aktieri un solisti vokālisti -, strādājot savās profesijās ar augstu māksliniecisko vērtību, nežēlojot savu veselību, agrāk zaudē savas profesionālās darbspējas un tādēļ agrāk ir tiesīgi saņemt valsts sociālās garantijas, jo minēto apstākļu dēļ vairs nav spējīgi aktīvi iesaistīties darba tiesiskajās attiecībās savā izvēlētajā profesijā.
Patlaban veids, kā izdienas pensionāram apliecināt savu statusu, ir Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras izsniegtā lēmuma vai iepriekš līdz 2011.gada 1.janvārim Kultūras ministrijas izsniegtā lēmuma uzrādīšana. Taču šāda lēmuma ikdienas lietošana ir nepraktiska, jo tas ir uz A4 formāta lapas noformēts dokuments. Turklāt lēmums satur plašāku informāciju par personu.
Grozījumi attieksies uz bijušajiem "Valsts un pašvaldību profesionālo orķestru, koru, koncertorganizāciju, teātru un cirka mākslinieku izdienas pensiju un baleta mākslinieku pabalsta par radošo darbu likumā" uzskaitītām mākslinieku profesijām, kuriem izdienas pensija ir piešķirta no 2005.gada 1.janvāra līdz 2011.gada 1.janvārim, kā arī 2011. un 2012.gadā - 200 personām un turpmāk ik gadu - vidēji 20 personas gadā.