Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +23 °C
Skaidrs
Piektdiena, 12. jūlijs
Indriķis, Ints, Namejs

LOSP aicina valdību nepalielināt PVN likmi svaigiem dārzeņiem, augļiem un ogām

Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome (LOSP) vēstulē Ministru kabinetam (MK) aicina saglabāt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazināto likmi 5% apmērā svaigiem dārzeņiem, augļiem un ogām, aģentūru LETA informēja LOSP pārstāvji.

Vienlaikus vēstulē LOSP norāda uz nepieciešamību MK sēdē izskatīt Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavoto informatīvo ziņojumu par samazinātās PVN likmes ieviešanas efektivitāti un sasniegtajiem mērķiem.

LOSP valdes priekšsēdētājs Guntis Gūtmanis uzsver, ka PVN samazinātā likme 5% apmērā svaigiem dārzeņiem, augļiem un ogām sešu gadu garumā ir nesusi būtiskus ieguvumus gan nozarei, gan patērētājiem un tautsaimniecībai kopumā.

"Ir attīstījusies Latvijas augļkopības un dārzeņkopības nozare, tiek veicināta Latvijas vietējā produkta konkurētspēja tepat pārtikas veikalos un tirdzniecības vietās, kā arī novērojama nozares izaugsme un iemaksāto nodokļu apmērs valsts budžetā," norāda Gūtmanis.

LOSP pārstāvis atzīmē, ka PVN likme 5% apmērā jau no 2018.gada nes ieguvumus visām iesaistītajām pusēm, bet, ja tiks atjaunota PVN likme 21% apmērā, tiks iznīcināts viss līdz šim paveiktais un sasniegtais nozarē.

"Pārtikas produkti ir pirmās nepieciešamības prece ikvienam. Tā nav sekundārā izvēle vai kāda luksusa prece, bet gan katra cilvēka ikdienas vajadzība. Valstiskā līmenī ir jābūt mērķim - pašiem spēt nodrošināt pieejamu un kvalitatīvu pārtiku ikvienam iedzīvotājam," uzsver Gūtmanis.

Tāpat viņš piebilst, ka atjaunojot PVN likmi 21% apmērā nozare tiks pakļauta stagnācijai, kā arī tās konkurētspēja tiks būtiski grauta. "It sevišķi laikā, kad pārtikas produktu arvien pieaugošais sadārdzinājums veikalos jau ilgstoši raisa sašutumu valsts iedzīvotāju vidū," norāda Gūtmanis.

Tāpat LOSP uzsver, ka jaunā valdība atbilstoši pieņemtajai deklarācijai ir apņēmusies veikt būtiskas izmaiņas nodokļu politikā vienu reizi četru gadu cikla ietvaros ar mērķi uzlabot ekonomikas konkurētspēju, mazināt ienākumu nevienlīdzību un ēnu ekonomiku, kā arī palielināt nodokļu ieņēmumus.

Pēc LOSP paustā, PVN samazinātās likmes piemērošana vietējiem dārzeņiem, augļiem un ogām pagājušajos sešos gados ir kalpojusi par instrumentu jaunās valdības deklarācijā norādīto mērķu sasniegšanai.

Jau ziņots, ka Saeimas opozīcijas partijas "Stabilitātei" frakcija rosina līdz 2027.gadam piemērot PVN likmi 5% apmērā Latvijā raksturīgiem pārtikas produktiem, tostarp saglabāt PVN samazināto likmi svaigiem augļiem un dārzeņiem.

Likumprojekta autori norāda, ka Latvijas iedzīvotāju pirktspēja un dzīves līmenis ir viszemākais Baltijas valstīs, tostarp Latvijā esot daudz ģimeņu, kas nevar atļauties veselīgu pārtiku, bet tas esot būtisks faktors, kas ietekmē darbaspējas.

Savukārt zemkopības ministrs Armands Krauze (ZZS) intervijā Latvijas Radio septembra beigās sacīja, ka līdz ar PVN samazināto likmi augļiem un dārzeņiem Latvijā ir pieaudzis importa produkcijas patēriņš. "Attiecībā uz augļiem un dārzeņiem milzīgu kāpumu ir piedzīvojusi importa produkcija. Faktiski, samazinot PVN likmi, mēs esam veicinājuši arī importa produkcijas patēriņu Latvijā, bet tāds nav mūsu mērķis - mūsu mērķis ir palīdzēt vietējiem," teica ministrs.

Vienlaikus jautāts, vai ZZS plāno rosināt turpmāk noteikt samazināto PVN likmi, piemēram, 0% apmērā atsevišķiem pārtikas produktiem, kā iepriekš, strādājot opozīcijā, ZZS ir minējusi, Krauze norādīja, ka par to tiks diskutēts.

Savukārt "Rimi Latvia" valdes priekšsēdētājs Valdis Turlais iepriekš aģentūrai LETA teica, ka PVN samazinātās likmes piemērošana augļiem un dārzeņiem ļoti pozitīvi ietekmēja nozari, tostarp pārstāja būt izdevīgas dažādas pelēkās shēmas, kā valstī ievest nereģistrētus produktus, jo vairs nebija izdevīga peļņa no nodokļu likmju starpības. Atgriešanās pie vecās nodokļu likmes nozīmēs, ka var atgriezties tās pašas vecās problēmas.

ZM informatīvajā ziņojumā iepriekš norādīja, ka laika periodā no 2017.gada līdz 2022.gadam Latvijā augļu un dārzeņu nozare ir būtiski attīstījusies. Augļkopības un dārzeņkopības platības palielinājušās par 5%, saražotās produkcijas vērtība kāpusi par 46%, bet eksporta vērtība - par 77%.

ZM arī atzīmēja, ka Latvijā augļkopības un dārzeņkopības nozare attīstās straujāk nekā vidēji Eiropas Savienībā (ES). Augļu un ogu izlaides vērtība Latvijā ir dubultojusies, Latviju ierindojot trešajā vietā ES aiz Luksemburgas un Slovēnijas, dārzeņu izlaides vērtība Latvijā ir pieaugusi par 25% un ir virs ES vidējā rādītāja, savukārt kartupeļu izlaides vērtība Latvijā ir pieaugusi par 57%, Latviju ierindojot sestajā vietā.

Samazinātā PVN likme 5% apmērā augļiem un dārzeņiem ir spēkā no 2018.gada 1.janvāra līdz šā gada 31.decembrim

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas