Šobrīd sācies – kā valdība saka – otrais Covid-19 epidēmijas vilnis, un ir ļoti grūti prognozēt, cik un kādus ierobežojumus atkal nāksies ieviest. Pavasarī ieviestie ierobežojumi būtiski ietekmēja cilvēku ikdienu, arī iepirkšanās paradumu maiņu. Kādus secinājumus kopš pavasara tirgotāji izdarījuši?
Pirmkārt, pavasarī ļoti strauji mainījās pirkumu struktūra – epidēmijas uzliesmojuma un attiecīgi ierobežojumu ieviešanas sākumā lielākā daļa pircēju iegādājās pārtikas produktus, un tobrīd ievērojami kritās jebkuru citu – ikdienā mazāk nepieciešamu – preču iegāde. Un tikai ierobežojumu termiņa beigu posmā cilvēki atkal atsāka iegādāties cita veida preces.
Otrkārt, ļoti pieauga attālinātā tirdzniecība, tas faktiski bija un aizvien ir vērojams visā pasaulē – tā nav tikai Latvijas īpatnība. Sevišķi izteikti attālinātā tirdzniecība šobrīd vērojama ēdināšanas sektorā. Manuprāt, pašlaik vairāk nekā puse sabiedriskās ēdināšanas piedāvāto maltīšu tiek apēstas nevis kafejnīcā vai restorānā, bet mājās vai birojā, uz kurieni konkrētais ēdināšanas uzņēmums tās ir nogādājis pats vai ar piegādes uzņēmumu starpniecību.
Pavasarī tautsaimniecības pārzinātāji akcentēja, ka ierobežojumu laikā būtiski mainījies arī iepirkšanās sadalījums starp Rīgas un citu lielo pilsētu lielveikaliem un mazajiem veikaliem reģionos. Kā viens no galvenajiem iemesliem tika minēts fakts, ka daudzi pilsētnieki, kuriem bija tāda iespēja, tobrīd ar ģimeni pārcēlās uz laukiem un tādējādi ikdienas pirkumus izdarīja vietējā lauku bodītē. Sevišķi zinot, ka reģionos vairāk ir vietējā kapitāla tirdzniecības uzņēmumu, vai to varētu uzskatīt par sava veida krīzes radīto ieguvumu pašmāju tirgotājiem?
Pareizāk tomēr būtu definēt, ka mainījās sadalījums starp veikalu formātiem – vairāk pirkumu tika izdarīts vispār piemājas mazajos veikalos neatkarīgi no tā, vai cilvēks tobrīd uzturējās Rīgā, Liepājā vai kādā lauku ciematā. Pavasara ierobežojumu laikā arī rīdzinieki, kuriem nebija iespēju izbraukt ārpus pilsētas, uz lielajiem tirdzniecības centriem izvairījās doties bez patiešām īpašas nepieciešamības un savus ikdienas pirkumus izdarīja vietējā veikalā.
Visu interviju lasiet avīzes Diena pirmdienas, 19. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!