Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders Dienai.lv norādīja, ka joprojām ambulatorajai ārstēšanai paredzēto kompensējamo zāļu sarakstā iekļautās references zāles tiek izrakstītas, izsniegtas un lietotas atbilstošā apmērā salīdzinoši reti, kādēļ pacienti joprojām ir spiesti iegādāties dārgākus medikamentus nekā būtu nepieciešams. Līdzīga kārtība par INN izrakstīšanu un lētāko zāļu izsniegšanu aptiekā veiksmīgi darbojas Zviedrijā, Somijā, Dānijā, Itālijā un Kiprā.
Ministrija uzsvēra, ka jaunā kārtība par INN izrakstīšanu attieksies tikai uz valsts kompensēto zāļu sistēmu un pirmo reizi, kad pacientam tiek nozīmētas savstarpēji aizvietojamas jeb līdzvērtīgas efektivitātes zāles. Turklāt medikamentu būs iespējams nomainīt uz dārgāku, ja esošais nesniegs vēlamo ārstēšanas rezultātu, par to veicot ierakstu pacienta medicīniskajā kartē.
Tāpat grozījumi precizē arī ieslodzīto iespējas saņemt kompensējamos medikamentus atbilstoši diagnozei ieslodzījuma vietās. Paredzēts, ka šo pacientu līdzmaksājumus segs Tieslietu ministrija.
Veselības norēķinu centra dati liecina, ka pagājušajā gadā pacienti būtu varējuši kopumā sev ietaupīt 9 miljonus latu, ja būtu iegādājušies lētākos līdzvērtīgas efektivitātes medikamentus, uzsvēra O.Šneiders.
Pacientu organizāciju veiktās aptaujas liecina, ka tieši ārstēšanās dārdzība - pacientu līdzmaksājumi par ārstēšanos slimnīcā un līdzekļu apjoms, kas tiek izlietots medikamentu iegādei - ir galvenais iemesls, kādēļ iedzīvotāji ar veselības aprūpi nav apmierināti, norādīja ministrijas pārstāvis.