Stratēģiskais bumbvedējs ir militārā lidmašīna, kas ir domāta, lai izdarītu raķešu vai bumbu triecienus stratēģiski svarīgiem objektiem pretinieka aizmugurē ar nolūku graut tā militāro un rūpniecisko potenciālu. Atšķirībā no taktiskajiem bumbvedējiem, kas domāti ienaidnieka dzīvā spēka un militārās tehnikas iznīcināšanai kaujas laukā, stratēģiskie bumvedēji domāti rūpniecības un infrastruktūras objektu iznīcināšanai. Stratēģisko bumbvedēju bruņojumā var būt kodolieroči.
Nesen Somijas Nacionālās aizsardzības koledžas eksperti publiskoja ziņojumu par Krievijas armiju. Tajā teikts, ka Krievija īsā laika posmā dubultojusi Ļeņingradas militārajā apgabalā izvietoto spēku lielumu. Pēc Maskavas un Ļeņingradas militāro apgabalu apvienošanas Krievijas militāro spēku smaguma centrs pavirzīsies uz ziemeļrietumiem, tuvāk Somijai, sacīts ziņojumā.
Igaunijas bruņoto spēku komandieris Antss Lāneotss septembrī paziņoja, ka laikā, kad Rietumi samazina savus bruņotos spēkus, Krievija būtiski palielinājusi savu militāro klātbūtni Krievijas teritorijas rietumu reģionā.
Pabriks, komentējot Lāneotsa paustās bažas par Krievijas militārās varenības pieaugumu, iepriekš aģentūrai BNS norādīja, ka pašlaik draudi Baltijas reģionam ir ļoti zemi, taču drošības nekad nevar būt par daudz un Latvija nedrīkst atstāt bez ievērības savu militāro sagatavošanos.
Ministrs neuzskata, ka Rietumi kaut kādā veidā militāri apdraudētu Krievijas drošību. Tajā pašā laikā, ja Krievija rietumu reģionā turpina uzturēt ļoti nopietnus un modernus spēkus, tad tas, protams, izraisa arī "mūsu pusē jautājumus".
Jau vēstīts, ka Putins 2007.gada 17.augustā paziņoja, ka Krievija ir atjaunojusi pastāvīgus stratēģisko bumbvedēju patruļlidojumus "attālākos militāras darbības rajonos". Krievijas pirmais vicepremjers Sergejs Ivanovs toreiz uzsvēra, ka atgriešanās pie pastāvīgiem tāldarbības stratēģisko bumbvedēju lidojumiem neesot Aukstā kara atsākšana, bet to nolūks esot pilotu pieredzes veicināšana.
(papildināts ar 6.-10.rindkopu)