Šā gada četros mēnešos ar tuberkulozi saslimis 291 cilvēks, salīdzinot ar 230 cilvēkiem pagājušā gada attiecīgā laika posmā, portālu Diena.lv informēja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas preses sekretāre Dace Kārkliņa.
Stacionāra Tuberkulozes un Plaušu slimību centrs galvenā ārste Andra Cīrule norādīja, ka Latvijā visvairāk no jauna atklāto saslimšanas gadījumu ar tuberkulozi ir Latgalē.
Dati liecina, ka visaugstākā saslimstība ar tuberkulozi reģistrēta Rēzeknē un Rēzeknes novadā - tur saslimuši 28,4 cilvēki uz 100 000 iedzīvotāju, Ludzā un Ludzas novadā - 27,1 saslimušais uz 100 000 iedzīvotāju, Daugavpilī un novadā - 21,5 saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju.
"Šo bēdīgo statistiku papildina straujš saslimstības pieaugums Rīgā - šī gada statistika liecina, ka Rīgā reģistrēti 15,1 saslimušais uz 100 000 iedzīvotāju, iepriekšējā gadā - 10,1 saslimušais uz 100 000 iedzīvotāju," sacīja D.Kārkliņa. Statistika liecina, ka saslimstība ar tuberkulozi ir izplatīta arī bērnu un pusaudžu vidū.
Šā gada četros mēnešos pirmreizēji saslimšanas gadījumi ar tuberkulozi atklāti 18 bērniem, pagājušā gada - 19 bērniem. Tuberkulozes un Plaušu slimību centra bērnu nodaļas ārste Iveta Ozere pieļāva iespēju, ka uz tuberkulozi netiek izmeklēti visi bērni, kuriem ir vai ir bijis kontakts ar saslimušajiem. Tāpat I.Ozere uzskata, ka speciālistu - pneimonologu pieejamība valstī ir nepietiekama, ko nereti apstiprina sarunas ar bērnu vecākiem. Tāpēc vizīte pie pneimonologa tiek atlikta, tādējādi novilcinot bērna izmeklēšanu un savlaicīgu slimības diagnostiku.
Stacionāra Tuberkulozes un plaušu slimību centrs galvenā ārste A.Cīrule kā satraucošu vērtē faktu, ka pēdējā laikā cilvēkiem tuberkuloze tiek atklāta jau "ielaistā", smagā formā. Pārsvarā gadījumos ir novēlota šīs infekcijas diagnostika.
Sarunājoties ar pacientiem, mediķi uzzina, ka cilvēki nav laikus vērsušies pie ārstiem, domājot, ka ieilgušais klepus, nogurums, nedaudz paaugstināta temperatūra nav saistāma ar iespējamo saslimšanu. Būtiski, ka ārsta apmeklējums tiek atliks dažādu sociālu problēmu, tostarp, arī finansiālu apsvērumu dēļ. Daudzi saslimušie nav arī zinājuši, ka tuberkulozes pacientiem un pacientiem, kuriem veic izmeklējumus tuberkulozes noteikšanai, ārstēšanās un atrašanās stacionārā ir bez maksas.
Mediķi atgādināja, ka tuberkulozes pazīmes slimības sākumā ir gandrīz nemanāmas, bet, slimībai attīstoties, tās kļūst arvien izteiktākas. Visbiežāk novērojamas šādas pazīmes: klepus, kas ilgst trīs nedēļas un ilgāk; nespēks, nogurums; svīšana naktīs; svara zudums; nedaudz paaugstināta temperatūra un sāpes krūtīs.
Mediķi atgādināja, ka ļoti svarīgi sekot līdzi savam un savas ģimenes locekļu veselības stāvoklim. Novērojot minētās pazīmes, nekavējoties ir jādodas pie ģimenes ārsta vai plaušu speciālista.