Nost no acīm
Saeimas jau otrajā lasījumā atbalstītais projekts paredz papildināt likuma 9. pantu ar piekto un sesto daļu, kas nosaka, ka mazumtirdzniecības vietās aizliegts izvietot tabakas izstrādājumus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces, uzpildes tvertnes un to preču zīmes tā, ka pircēji var tās redzēt. Lai nodrošinātu pircēju informēšanu par minēto tabakas izstrādājumu pieejamību un cenām, mazumtirdzniecības vietā pēc pircēja pieprasījuma pieejama informācijas lapa, kurā norādīts izstrādājuma nosaukums, tā cena un daudzums vienā iepakojuma vienībā.
Vienlaikus projekts paredz, ka šis nosacījums neattiecas uz beznodokļu tirdzniecības veikaliem, starptautiskajos reisos iesaistītajiem kuģiem, kā arī tādām mazumtirdzniecības vietām, kur laiž tirgū tikai tabakas izstrādājumus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces, uzpildes tvertnes un tādas preces, kas saistītas ar smēķēšanu (piemēram, šķiltavas, pīpes, pelnu traukus), ja šīs mazumtirdzniecības vietas atrodas konstruktīvi nodalītās telpās ar atsevišķu ieeju un minētie tabakas izstrādājumi un to preču zīmes nav redzamas ārpus šīs mazumtirdzniecības vietas.
"Es pilnībā atbalstu pasākumus, kas vērsti uz smēķēšanas ierobežošanu un kaitīgo cigarešu patēriņa samazināšanu. Tomēr šādiem pasākumiem jābūt samērīgiem un jēgpilniem. Viens no akcīzes nodokļa uzdevumiem ir samazināt kaitīgo preču patēriņu. Bet šis mērķis darbojas, ja nodoklis tiešām tiek iekasēts un tas palielina preču cenu, attiecīgi samazinot patēriņu. Tas darbojas, ja nepastāv alternatīvas preču iegādes iespējas. Diemžēl praksē tas tā nav, jo pastāv nelegālais tirgus. Tādēļ galvenie riski ar ierobežojumu ieviešanu saistīti ar budžeta ieņēmumu samazinājumu un nelegālās tirdzniecības palielināšanos," Dienai pauda ekonomikas doktors, nodokļu eksperts Māris Jurušs.
Pēc KPMG novērtējuma 2017. gadā nelegālo cigarešu tirgus Latvijā bija 21,1% apmērā. Latvija pēdējos gados gan parādījusi ļoti labus rezultātus, jo nelegālā tirgus apjoms krīt, kas noteikti esot arī Valsts ieņēmumu dienesta un muitas nopelns. "Tomēr cīņa ar nelegālo tirgu vēl joprojām aktīvi jāturpina. Pēc mūsu novērtējuma, ieviešot aizliegumu, iespējams risks nelegālā tirgus pieaugumam līdz 28%, kā arī būtu nepieciešams vairāk līdzekļu novirzīt cīņai ar kontrabandu un nelegālo tirdzniecību. Pēc mūsu novērtējuma līdz ar iecerēto tabakas izstrādājumu tirdzniecības ierobežojumu noteikšanu tiek radīts risks, ka valsts var zaudēt ievērojamus ieņēmumus, kas 2020. gadā var sasniegt pat 17 miljonus eiro," pauda Jurušs.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 20. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Jo sliktāk legālajiem
Prātotājs
reptilis