"Mums piena ir par daudz," secina Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības vadītājs Jānis Šolks, vienlaikus atzīstot, ka daļu no piena, kas šobrīd nonāk, piemēram, Lietuvā, varētu pārstrādāt pašmāju uzņēmumos.
Piesola labu cenu
Piena daudzums, ko ik dienas izved no Latvijas uz Lietuvu, tikai palielinās – vidēji tas ir 900 tonnu dienā. Tas skaidrojams ar to, ka lietuviešu zemnieki nevēlas nodarboties ar piena lopkopību, tāpēc ir rūpnīcas, kas ne tikai orientējas uz latviešu piegādātājiem, bet arī maksā viņiem par nepilniem 3 eirocentiem kilogramā vairāk nekā vietējiem piena ražotājiem, kas raisot lietuviešu zemnieku neapmierinātību, stāsta Šolks. Ap 700 tonnu piena dienā lietuvieši iepērkot arī Igaunijā. Latvijas piena pārstrādātāju eksporta apjomi turas vairāk vai mazāk stabilā līmenī, kaut arī situācija pēc tirdzniecības embargo ieviešanas Krievijā nebūt nav bijusi viegla. Tikmēr Latvijas veikalu tīkli labprāt piedāvā pircējiem kaimiņvalstīs ražotus produktus, arī ar latviskiem zīmoliem, piemēram, Annele, ko ražo uzņēmums Pieno žvaigždes Lietuvā. "Vismaz 400 tonnu svaigpiena Latvijas pārstrādātājiem aiziet gar degunu. Ja mēs uz Lietuvu pārdodam 900 tonnu dienā, pusi varētu kaut rīt pārstrādāt Latvijā," viņš uzskata.
Kopumā mūsu valsts piena pārstrādātāju situāciju Šolks vērtē kā stabilu: "Neredzu riskus tiem, kas pārdzīvojuši dažādas peripetijas kopš 90. gadiem. Tie, kas strādā, ir pietiekami droši, un tiem var uzticēties. Kam bija problēmas, darbu izbeidza, tiesa gan, paliekot zemniekiem parādā lielas summas, un nav pazīmju, ka tās jebkad izdosies atgūt."
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena trešdienas, 28. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Zemniecite
letins
Ruta