Šobrīd notiek intensīvas sarunas starp Rīgas domē ievēlētajām partijām un to apvienībām. Vēlēšanu uzvarētājs ir Attīstībai/Par! un partijas Progresīvie apvienotais saraksts, iegūstot 18 vietu domē. Vienlaikus domē iekļuvušo Progresīvo pārstāvji – kopumā deviņi cilvēki – veido vairākumu no apvienotā saraksta. Kā jūs patlaban vērtējat sarunu gaitu un kā tās varētu attīstīties par koalīcijas izveidi Rīgas domē?
Pirmām kārtām jāuzsver, ka mēs uzskatām – esam vienoti un ar savu rīcību arī cenšamies apliecināt, ka esam 18 un nedalāmies deviņos vai vēl mazākās vienībās. Savukārt sarunas par koalīcijas veidošanu esam apzināti uzsākuši dinamiski, kam ir divi iemesli. Likums par pašvaldībām atšķirībā no Saeimas regulē, kādā laika ietvarā mums ir jāvienojas par sadarbību. Un mēs esam noteikuši mērķi, ka līdz pirmajai (jaunā sasaukuma – red.) domes sanākšanas reizei, kas provizoriski varētu būt ap 15. septembri, mums būtu jānoslēdz vienošanās par sadarbību. Protams, vēl ir daži nezināmie – vai pirmā domes sēde notiks ieplānotajā datumā vai varbūt tiesa lems, ka jāpārskaita dažu vēlēšanu iecirkņu balsis. Kā zinām, strīds ir par dažiem iecirkņiem, kur nebija apzīmogotas vēlēšanu aploksnes. Taču mūsu mērķis jebkurā gadījumā ir būt dinamiskiem. Otrdien mums jau būs noslēdzies otrais sarunu aplis. Pēc pirmā apļa noslēgšanās redzam, ka partneri sarunas uztver tikpat nopietni kā mēs. Turklāt atcerēsimies – Rīgas dome jau vairāk nekā pusgadu ir strādājusi bez politiskās vadības, kas ir neredzēts gadījums, bet mums tomēr ir jāizskata un jāpieņem nākamā gada pašvaldības budžets, jāizdara daudzi citi darbi. Tāpēc mums pēc iespējas ātrāk ir jāvienojas par vairākumu, ko saucam par Pārmaiņu koalīciju.
Cik droši esat, ka četriem partneriem – jūsu apvienībai kopā ar Nacionālo apvienību/Latvijas Reģionu apvienību (LRA), Jauno Vienotību un Jauno konservatīvo partiju (JKP) – vispār izdosies vienoties, sevišķi ņemot vērā visai asās diskusijas un izteikumus lielās politikas līmenī. Ir izskanējuši diezgan asi savstarpējie pārmetumi gan pirms, gan pēc Rīgas domes vēlēšanām. Cik stabilu koalīciju varēsiet izveidot uz šīs retorikas fona? Vai beigās nebūs līdzīgi kā valdības koalīcijā, kur ik pa laikam sadarbības partneri velta viens otram, maigi sakot, asu retoriku?
Visu interviju lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 3. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!