"Es šobrīd neredzu nevienu iemeslu, kas liktu domāt, ka projekta realizācijas darbi varētu ievilkties," Neatkarīgajai savu pārliecību pauda jaunais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs (VARAM) Edmunds Sprūdžs un vides speciālisti.
Sērskābā gudrona neitralizācija norisināsies pie dienvidu dīķa, tāpēc pašlaik notiek infrastruktūras izbūve – laukuma un pagaidu noliktavu izbūve. Pamati visām konstrukcijām jau ir ielikti un cer pabeigt līdz decembra beigām. Reāli dīķu attīrīšana varētu sākties nākamā gada martā. Projektu plānots pabeigt 2015. gada rudenī, kad teritorija nonāks Latvijas valsts mežu pārziņā. Kopējās izmaksas ir 20,378 miljoni latu, no kuriem ERAF finansējums ir 14,265 miljoni latu un valsts budžeta finansējums – 6,113 miljoni latu, ziņo Neatkarīgā.
Laikraksts vēsta, ka daudz ātrāk ar sanācijas darbiem sokas Jelgavā, likvidējot šķidro bīstamo atkritumu izgāztuvi Kosmoss. "Projekts rit necerēti veiksmīgi, un jau pašlaik tiek veikts nepieciešamais, lai uzstādītu attīrīšanas iekārtas. Viss notiek pēc projekta, un nākamā gada 1. jūlijā Kosmosa piesārņojums būs novērsts," sarunā ar Neatkarīgo skaidroja Valsts vides dienesta ģenerāldirektors Vilis Avotiņš. Projekta ietvaros jūlija sākumā Jelgavā nojauca vairākas Pārlielupes cietuma ēkas Garozas ielā un demontētos materiālus izmantoja bīstamo atkritumu izgāztuves Kosmoss baseinu stabilizēšanai. Kopējās projekta izmaksas lēšamas apmēram četros miljonos latu. No sākotnēji septiņām vispiesārņotākajām vietām reālie darbi sākušies tikai divās vietās. "Pašlaik meklē kompromisu ar privātajiem zemes īpašniekiem Olainē. Visdrīzāk nākamais objekts varētu būt tieši Olaine, kur veiks sanācijas projektu," skaidroja V. Avotiņš. Neatkarīgā ziņo, ka par Liepājas Karostas teritoriju un Rumbulas bijušā lidlauka teritoriju sanāciju pagaidām reālu plānu nav. Viens no iemesliem, kas bremzē, ir ierobežotie budžeta līdzekļi. Kaut arī 70% no projekta izmaksām sedz no Eiropas Savienības naudas, tomēr valsts līdzfinansējumam ir jābūt pietiekami lielam.