Laika ziņas
Šodien
Migla

Skaidros, vai Latvenergo darījumos bijusi labvēlīga attieksme pret Martinsonu un ar viņu saistītiem uzņēmumiem

AS Latvenergo padome nolēmusi sākt pārbaudi, vai uzņēmumam pēdējos gados ir bijusi labvēlīga attieksme pret uzņēmēju Māri Martinsonu, kā arī ar viņu saistītiem uzņēmumiem un personām, aģentūrai LETA pavēstīja Latvenergo padomes priekšsēdētājs Ivars Golsts. Vienlaikus, neitralitātes nodrošināšanai, Latvenergo valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs līdz 30.oktobrim dosies ikgadējā atvaļinājumā.

Pirmdien, 28.septembrī, sasauktajā uzņēmuma padomes sēdē tika vērtēta Latvijas Televīzijas raidījumā De facto izskanējusī informācija par 2018.gadā sākto un šā gada augustā pabeigto izmeklēšanu, kurā sākotnēji procesā esošā informācija norādījusi uz vairāku personu iespējamu prettiesisku rīcību, tostarp tika izmeklēta Žīgura un Latvenergo bijušā valdes locekļa Māra Kuņicka dalība un paustais neformālās sarunās 2015.gadā.

Golsts norādīja, ka padome nolēma sākt pārbaudi par De facto atspoguļoto informāciju saistībā ar koncerna amatpersonām un notikumiem 2015.gadā, kā arī informācijas apriti par sižetā aplūkoto. 

Latvenergo padomei pakļautā iekšējā audita un ārējo speciālistu uzdevums būs pārbaudīt informāciju par iepriekšējos gados koncernā veiktajiem iepirkumiem un citiem darījumiem. 

Lai nodrošinātu pārbaudes procesa neitralitāti, Žīgurs dosies ikgadējā atvaļinājumā līdz 30.oktobrim. Šajā laikā Latvenergo izpilddirektora pienākumus pildīs komercdirektors Uldis Bariss.

Jau ziņots, ka atbilstoši Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) lēmumam pirmstiesas izmeklēšanas laikā nav konstatēts noziedzīga nodarījuma sastāvs, jo saskaņā ar KNAB izmeklēšanā secināto nodarījums nav noticis. KNAB ir vērtējis tā dēvētajās Taureņu pirts sarunās izskanējušo.

Vienlaikus Latvenergo pārstāvji pirmdien, 28.septembrī, norādīja, ka uzņēmuma padome līdz šim nebija informēta par kriminālprocesa ierosināšanas un izmeklēšanas faktu. 

De facto vēstīja, ka Martinsona sarunu biedri esot bijuši Žīgurs un Kuņickis. 2015.gadā viņi apsprieduši gan plānotās izmaiņas Latvenergo valdes sastāvā, gan koncerna iepirkumus. Runa esot bijusi arī par Martinsona plāniem Itālijā "tikties ar Danu", kurai vajagot "uzsviest drosmei" saistībā ar Latvenergo valdes konkursu. KNAB pēc tam pratinājis bijušo ekonomikas ministri Danu Reiznieci-Ozolu (ZZS), "taču pierādīt Martinsona maksājumus viņai vai Latvenergo amatpersonām birojam neizdevās".

Žīgurs un Kuņickis Latvenergo valdē tika iecelti 2010.gada rudenī - neilgi pēc tam, kad amatus korupcijas skandāla dēļ zaudēja uzņēmuma prezidents Kārlis Miķelsons un viceprezidents Aigars Meļko. Žīgurs un Kuņickis tika izvēlēti konkursā, kura komisiju vadīja toreizējais Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Pūce (AP). Kuņickis kopš 2018.gada nogales strādā Ukrainas enerģētikas koncernā DTEK, bet Žīgurs joprojām vada Latvenergo.

2015.gada rudenī bija jābeidzas Žīgura un Kuņicka pirmajam pilnvaru termiņam Latvenergo valdē. Izmaiņas Latvenergo un tā meitaskompānijas Sadales tīkls valdēs bijis viens no tematiem, kas tā gada vasarā esot ticis apspriests Taureņu pirtī.

Lēmumā par kriminālprocesa izbeigšanu aprakstītas divas sarunas. Par pirmo minēts, ka 2015.gada 12.martā Latvenergo valdes locekļi Žīgurs un Kuņickis ar Martinsonu runājuši par uzņēmuma Sadales tīkls valdes locekļu maiņu, "jo ar patreizējās valdes sastāvu nevarot nodrošināt labvēlīgus rezultātus (iespējams, ar Martinsonu saistītiem uzņēmumiem) konkursos un iepirkumos".

Visiem trim sarunu dalībniekiem bija piemērots statuss "persona, pret kuru uzsākts kriminālprocess".

Lēmumā par lietas izbeigšanu aprakstīta vēl viena tikšanās: "2015.gada 9.jūlijā Žīgurs un Kuņickis ar Martinsonu runāja par Žīgura un Kuņicka pilnvarām Latvenergo. Martinsons sarunā norādīja, ka viņš ar Danu (saskaņā ar kriminālprocesā noskaidrotu informāciju - Danu Reiznieci-Ozolu) izbrauks uz Itāliju un visu izrunās, savukārt Žīgurs informēja, ka varbūt viņai vajadzētu uzsviest drosmei, uz ko Martinsons atbildēja, ka viņš to arī darīs, par katru piecdesmit (iespējams, domāts 50 000 eiro). Tālāk sarunā Martinsons informēja, ka ar Danu viņš tiksies 15. un 16.augustā Itālijā.

KNAB konstatēja, ka gan Reizniece-Ozola, gan Martinsons no 2015.gada 13.augusta līdz 16.augustam tiešām atradās blakus Milānai, Itālijā. Tomēr nekādu citu informāciju, kas pierādītu, ka abi Itālijā tikās, KNAB neieguva. Pati politiķe liecināja, ka viņai ar Martinsonu Itālijā nav bijusi nekāda veida tikšanās, arī Latvijā vai citur Martinsons ar viņu neesot mēģinājis tikties, neviens nekādā veidā viņu neesot uzrunājis, lai šāda veida tikšanās notiktu.

Kā vēsta raidījums, konkurss 2015.gada septembrī bija izsludināts uz vienu vakanto Latvenergo valdes locekļa amatu, bet konkursā tika izvēlēti divi jauni valdes locekļi - Guntars Baļčūns un Guntis Stafeckis, kuru kā sev lojālu cilvēku Taureņu pirtī esot pieminējis Martinsons. Savukārt Žīgurs, Kuņickis un Bariss Latvenergo valdē tika pārapstiprināti uz turpmāko termiņu. Darbu valdē neturpināja Martinsonam netīkamais Arnis Kurgs, kurš gan saglabāja Latvenergo administratīvā direktora amatu.

 

Top komentāri

Gerda
G
Latvija ir desmitiem uzraudzibas iestades, kuras it ka cibas pret korupciju, mafiju..., bet nespej iznicinat kaut kadu Martinsona, Slesera, Skeles, Lemberga....mafijas.
viedoklis
v
Apšaubāmā veidā sabiedrībai zināšanai nokļuvušas ziņas ''dzeltenā medija'' izpildījumā gan nevajag uztvert tik nopietni.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Kam dāsna prēmija, kam tēja(47)

Kamēr Latvijas Radio valde, tuvojoties radio deviņdesmit piektajai dzimšanas dienai, ir saņēmusi iespaidīgas – 5000–6000 eiro lielas – prēmijas, pārējiem darbiniekiem nācies samierināties ar...

Kāpēc jāseko uzkrājumam pensijai(9)

Lai gan vairākums mūsu valsts iedzīvotāju ir dzirdējuši par Latvijas pensiju sistēmu, pētījumi liecina, ka tikai retais tajā iedziļinās un velta laiku, lai saprastu, kā tā darbojas. Tomēr pareizi ...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas