Šobrīd (jūlija beigās) iedzīvotājiem kopumā ir atvērti gandrīz 200 tūkstoši ieguldījumu kontu (rēķinot atvērtos un slēgtos kopā – 229 tūkstoši). Lai arī iepriekšējos gados pieauguma temps nedaudz audzis, šogad pagaidām tendence neturpinās. 2022. gadā Kontu reģistram noziņoti 27 tūkstoši ieguldījumu kontu, pērn – vairāk nekā 30 tūkstošu, bet šī gada pirmajā pusē – gandrīz 10 tūkstošu, liecina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) apkopotā informācija. Populārākās kredītiestādes šajā ziņā ir Swedbank, SEB banka un Luminor banka, savukārt ārpus banku sektora populārs pakalpojumu sniedzējs ir Twino Investments.
Piemēram, Swedbank dati rāda, ka ik gadu pieaug to bankas klientu skaits, kas izvēlas atvērt ieguldījumiem paredzētos kontus, kā arī pieaug ieguldīto līdzekļu apjoms. 2021. gadā to skaits bija par 12% lielāks, 2022. gadā – par 18% un 2023. gadā – par 14% vairāk. Savukārt kopējais līdzekļu apjoms ir palielinājies no 362 miljoniem eiro 2022. gadā līdz 479 miljoniem pērn.
Turpina ieguldīt
No ieguldījumu kontiem 2021. gadā tikuši deklarēti ienākumi 1,9 miljonu eiro apmērā, bet aizpērn – 0,5 miljoni eiro, liecina VID statistika. Šobrīd par pagājušo gadu deklarēti ienākumi 0,8 miljonu eiro apmērā, tomēr šo summu ir deklarējuši tikai 90 nodokļu maksātāji. Jāņem vērā, ka iedzīvotāju ienākuma nodoklis no peļņas jāmaksā tikai tad, kad no ieguldījumu konta izņemta lielāka summa nekā ieguldīta, un nav jāveic nodokļa aprēķins pēc katra peļņu nesoša vērtspapīru pārdošanas darījuma.
Protams, lielākoties iedzīvotāji atver, nevis aizver ieguldījumu kontus, kas ir pieejami jau vairākus gadus. Vienlaikus šo gadu laikā ir bijušas arī vairākas krīzes, piemēram, kad bijis ASV S&P 500 indeksa krasāks kritums, arī šobrīd kopš jūlija vidus indeksa vērtība sarukusi.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 8. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00