Tieslietu ministrija sagatavojusi jauno kadastra projektu, kas raisījis satraukumu sabiedrībā, jo līdz ar to augs nekustamā īpašuma nodoklis. Tieslietu ministrs Bordāns no publikas reakcijas nobijies, nu izmanto visus veidus, kā novelt atbildību uz citiem, – finanšu ministram jāpārskata nodokļi, pašvaldībām jādod atlaides, nu arī aizrunājies, ka vispār jauno kadastra projektu gatavojis... iepriekšējā valdības vadītāja uzdevumā. No kurienes opozīcijā esošajam Kučinskim tāda vara pār tagadējās valdības ministru?
Tiešām dīvaini. Šis gadījums no viņa puses atgādina situāciju, kad paši aizdedzina māju (februārī pieņem noteikumus), bet pēc tam paši uzmetas par glābējiem, un tad vēl tikai vainīgais jāatrod. Mūsu valdībā tas nebija ne deklarācijā rakstīts, ne plānots. Vienkārši konstatējām kopā ar toreizējo tieslietu ministru, ka ir ļoti nesakārtota bāze nekustamajam īpašumam, – neuzrādījās kaut kādi īpašumi, bija dīvaini novērtējumi, kad vienu īpašumu vērtība uzrādījās gandrīz nekāda, bet citu līdzīgu turpat blakus – ļoti augsta. Tāpēc arī tapa darba grupa. Bija skaidrs, ka jāveic pilna inventarizācija un, iespējams, jāpārskata formula, pēc kuras aprēķina vērtības, jo tirgus izmaiņas spēlēja, manuprāt, neadekvāti lielu lomu. Diemžēl līdz tam laikam, kad mainījās valdība, darba grupa ar savu uzdevumu netika galā.
Bet viena lieta ir sakārtot kadastra vērtības, cita – apzināti iet uz to, lai celtu vai neceltu nodokli. Tīrākā nodokļa celšana ir tas, ar ko Bordāns nāca klajā jau februārī. Pēc tam viņš savu pagātni nodzēš un uzdod citu par vainīgo, pierunā ar absolūti melīgām apsūdzībām teju visus portālus. Tā teikt, ja melo, tad tā pamatīgi. Pēc principa: jo lielāki murgi un meli, jo vairāk tiem noticēs. Proti, ja mazliet melo, tad rodas aizdomas, bet, ja melo pavisam pārspīlēti, cilvēks nodomā: tik traki jau gan melot nevarētu, tātad kaut kāds pamats laikam ir. To ieviesa jau Ļeņins, un tas atgādina tos laikus, ko piedzīvojām sociālismā, – vara stāstīja, cik slikts ir kapitālisms un cik labi ir pie esošās komunistu valdīšanas. Ne velti dažus no valdībā esošajiem dēvē par jaunajiem komunistiem...
Tagad populāri arī deklarēt, ka pirmo mājokli atbrīvos no nodokļa, noklusējot, ka tas neattieksies uz tiem, kuri nevar atļauties iegādāties mājokli, bet to īrē – viņiem īres maksājumā būs iekļauts dzīvokļa īpašniekam uzliktais nodoklis.
Slikti, ka pārmantotībai ierēdniecības līmenī ir maza loma. Šo vingrinājumu attiecībā uz ar nodokli neapliekamo vienīgo mājokli jau iepriekšējās valdības laikā ierēdniecība veica – atklājās, kādi bagātnieku īpašumi būtu kā vienīgais mājoklis un ka pašvaldības būtu ''atbrīvotas'' no krietnas daļas sava budžeta.
Skan jau ļoti populistiski, kad nāk ar tādiem revolucionāriem paziņojumiem, bet tad jāskatās arī, kas būs nodokļa maksātāji.
Nabadzīgie, kas dzīvokli īrē, un uzņēmēji.
Visu interviju lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 13. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!