SIA Rīgas satiksme pārstāvis Viktors Zaķis Dienai norādīja, ka ilgtermiņā šāds lēmums varētu gan ietekmēt sabiedriskā transporta pārvietošanās ātrumu pilsētā, gan arī drošību uz ceļa. Ņemot vērā, ka Rīgā sabiedriskā transporta joslas ir šauras, autobusiem un trolejbusiem radīsies grūtības apdzīt riteņbraucējus, kuri pārvietojas lēnāk. Tādējādi arī sabiedriskais transports būs spiests braukt lēnāk, un tas varētu radīt neapmierinātību pasažieru vidū. Otrs arguments ir riteņbraucēju drošība. Kā paskaidroja Zaķis, trolejbusu un autobusu šoferi objektīvu iemeslu dēļ var nepamanīt velosipēdistu, un sekas var būt dramatiskas.
Rīgas domes Satiksmes departamenta pārstāve Ilze Dišlere sacīja, ka pēc starptautiskajiem pētījumiem kopīga sabiedriskā transporta un velosipēdu kustība ir pieļaujama vismaz četrarpus metru platā joslā, paredzot velosatiksmei atdalītu telpu. Savukārt vietās, kur ir nepietiekams brauktuves platums, sabiedriskā transporta un velosipēdu joslu var izmantot tikai īsām distancēm - līdz 200 metriem un kur ātrums nepārsniedz 30 km/h. Viņa gan nevarēja pateikt, kāda platuma joslas ir Rīgā.
Argumentu par joslu šaurību par muļķīgu uzskata taksometru kompānijas Lady Taxi direktors Normunds Nurks. Viņš Dienai sacīja, ka viss ir atkarīgs tikai no transportlīdzekļu vadītāju kultūras un šādas izmaiņas tikai uzlabotu apstākļus riteņbraucējiem, rezultātā aizvien vairāk autobraucēju kā pārvietošanās līdzekli izvēlētos velosipēdu, tādējādi atslogojot Rīgas ielas.
Plašāk lasiet Annas Bērziņas rakstā Lielajam transportam pa kājām pirmdienas, 24.marta, laikraksta Diena 9.lpp.!