Sestdien galvaspilsētas Vašingtonas ielas piepildīja Trampa atbalstītāji, kas protestēja pret vēlēšanu iznākumu. Mediji paredz, ka protesti turpināsies, līdz prezidents neatzīs sakāvi vēlēšanās.
Izplata mītus
Jau pirms 3. novembra prezidents Tramps, kā atgādina CNN, ilgstoši runāja par iespējamajiem pārkāpumiem vēlēšanās. Demokrāti norāda, ka šādi viņš jau priekšlaicīgi sagatavoja augsni, lai pēc vēlēšanām varētu apgalvot, ka zaudēja tāpēc, ka notika krāpšanās. The Washington Post raksta, ka, lai gan jau nedēļu ir skaidrs, ka prezidents zaudēja virknē svarīgāko štatu, viņš ir atteicies ievērot tradīciju un atzīt sakāvi.
"Ir neapgāžami pierādījumi par plašu krāpšanos ar balsīm un republikāņu vēlēšanu novērotāju neielaišanu balsu skaitīšanas telpās," aizvadītajā svētdienā rakstīja prezidents Tramps, kurš citā ierakstā paziņoja, ka bijušais Ņujorkas mērs Rūdijs Džuljāni vada cīņu pret "krāpšanos". Republikāņi ir iesnieguši virkni sūdzību ASV štatu tiesās, tomēr, kā ziņo AP, pagaidām teju visus iesniegumus tiesneši ir noraidījuši, jo advokāti nav spējuši iesniegt pierādījumus. Izdevums Philadelphia Magazine apraksta epizodi Pensilvānijas tiesā, kur tienesis bija spiests Trampa advokātam trīs reizes pārprasīt, vai viņa rīcībā ir pierādījumi, ka notikusi krāpšanās. Advokātam pierādījumu nebija.
Tomēr tas nav atturējis Trampa atbalstītājus doties ielās, lai protestētu pret vēlēšanu iznākumu. Viņi sarunās ar medijiem atkārtojuši dažādus mītus, ka republikāņu atbalstītājiem biļetenu aizpildei tika iedoti flomāsteri, kas sabojāja biļetenus, ka biļeteni tika izmesti un sadedzināti. Šie apgalvojumi gan ir palikuši nepierādīti, taču tas nav nomierinājis vēlētāju prātus. Ziņots, ka sestdien Vašingtonā notikušajā protestā, iestājoties naktij, mītiņi pārauga vardarbībā un izcēlās kautiņi starp Trampa atbalstītājiem un pretiniekiem. Vismaz viens cilvēks tika sadurts, un policija aizturēja vismaz 20 cilvēku un konfiscēja vairākus šaujamieročus. CNN raksta, ka ievainoti arī vairāki likumsargi. BBC vēsta, ka protestos piedalījušās gan labējās paramilitārās organizācijas, gan sazvērestības teoriju izplatītāji.
Mediji paredz, ka protesti, kas tiek organizēti dažādās sociālo mediju grupās, valstī turpināsies.
Kavē darbu
Tam, ka prezidents atteicies pieņemt sakāvi, kā raksta The New York Times, var būt visai negatīvas sekas, jo līdz ar to vēlēšanu uzvarētājam Džo Baidenam nav piešķirta pieeja resursiem, ko tradicionāli saņem nākamais prezidents. Piemēram, Baidena komanda nevar tikties ar drošības dienestu pārstāvjiem, lai saņemtu ziņojumus par iekšzemes un ārvalstu notikumiem un plānotajām operācijām. Tādējādi jaunais prezidents un viņa topošā komanda zaudē spēju sagatavoties darbam pirms oficiālās inaugurācijas janvārī.
"Es neredzu nekādu iemeslu vērsties tiesā," komentējis bijušais viceprezidents un topošais prezidents Baidens, kurš, kā ziņo CBS News, ap sevi pulcē "ļoti pieredzējušu", iepriekš valdībā strādājušu profesionāļu komandu, tādējādi, iespējams, mazinot problēmas, ko rada Trampa nevēlēšanās piekāpties. Tomēr daļa republikāņu politiķu ir sākuši aktīvi paust atbalstu pārejas procesam, mudinot prezidentu pieņemt notiekošo. Republikāņu senators Džeimss Lenkfords sacījis, ka centīsies panākt, lai Baidena komanda sāk saņemt ziņojumus par ārpolitikas jautājumiem.
14. decembrī štatu pilnvarotie elektori attālinātā formā tiksies, lai formāli atzītu Baidenu par nākamo ASV prezidentu.