Notikušais nedara godu Eiropai, kur politiķi pēdējos gados daudz ir sprieduši par cilvēku kontrabandas apkarošanu. Kravas auto ar līķiem vēlreiz izgaismoja briesmas, kas uzglūn migrantiem viņu ceļā pēc labākas dzīves. Taču maz ticams, ka traģēdija atturēs migrantus izmantot bīstamus ceļus, lai nokļūtu galamērķī Rietumeiropā.
Trūkst aprīkojuma
Nelegālie migranti gadiem ir mēģinājuši sasniegt Apvienoto Karalisti, saspiedušies kravas automašīnu piekabēs. Šī nav pirmā reize, kad lielam skaitam nelegālo migrantu kopīgs brauciens uz Lielbritāniju ir noslēdzies letāli. 2000. gadā Duvras ostā 58 ķīniešus atrada nosmakušus kravas auto, kas it kā veda tomātus, atgādina Reuters.
Apvienotās Karalistes Nacionālā noziedzības apkarošanas aģentūra (NCA), kas vēršas arī pret cilvēku kontrabandu, norāda, ka ik gadu tūkstošiem cilvēku mēģina iekļūt valstī nelegāli, jo organizētās noziedzības grupējumi Lielbritāniju uztverot kā vieglu galamērķi, kur nogādāt savus "klientus". "Mēs nevaram pārvērst Apvienoto Karalisti par cietoksni. Mums ir jāpieņem, ka mūsu robežas ir ar caurumiem," NCA pārstāvis Šons Sojers sacīja raidsabiedrībai BBC.
NCA informē, ka Pērlflītas osta, caur kuru kravas auto ar 39 mirušajiem ieradās Lielbritānijā, ir viena no valsts austrumu piekrastes ostām, kuras visbiežāk izmanto cilvēku kontrabandisti. Daudzās karalistes austrumu ostās netiek veiktas fiziskas robežpārbaudes. Lielbritānijai ir noslēgtas vienošanās, saskaņā ar kurām britu robežsargi var veikt pārbaudes atsevišķās ostās Francijā un Beļģijā. Taču tas tiek darīts tikai noslogotākajās ostās, piemēram, Kalē Francijā.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 28. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
VVZ
ļuļa
VVZ