Zarīna uzbrukums, kurā dzīvību zaudēja 13 cilvēku, bet vairāk nekā 5000 guva ievainojumus, ir nāvējošākais terora akts Japānas vēsturē. Taču uz Aum Shinrikyo locekļu sirdsapziņas ir vēl vairāki brutāli noziegumi, kas tika pastrādāti pēc Asaharas pavēles.
Nāvessodu izpildīšana sektas locekļiem Japānas sabiedrībā atjaunojusi diskusijas par augstākā soda mēra nepieciešamību.
Slepkavību virkne
Par pēdējo Aum Shinrikyo locekļu pakāršanu ceturtdien informēja Japānas tieslietu ministre Joko Kamikava, kurai bija jāpieņem lēmums par tiesas sprieduma izpildīšanu.
"Es devu rīkojumu izpildīt nāvessodus pēc atkārtotas rūpīgas izvērtēšanas," paziņoja ministre un paskaidroja savu lēmumu. "Nogalināto un viņu ģimeņu, kā arī uzbrukumā izdzīvojušo sāpes un ciešanas bija prātam neaptveramas." Kamikava arī atklāja, ka zaļo gaismu atbildīgajām institūcijām devusi otrdien.
Japānas Augstākā tiesa 12 Tokijas zarīna uzbrukumā iesaistītajiem un viņu vadonim Asaharam nāvessodu piesprieda laika posmā no 2005. līdz 2009. gadam, bet tos nevarēja izpildīt, jo notiesātie iesniedza apelāciju. Janvārī tiesa nolasīja spriedumus pēdējās apelācijas lietās, ļaujot tieslietu ministrei lemt par nāvessodu izpildi.
Aum Shinrikyo izveidojās astoņdesmitajos gados kā garīga kustība, kas sevī apvienoja hinduistu un budistu ticību. Asahara sevi pasludināja par mesiju un apgaismoto. 1989. gadā Aum Shinrikyo ieguva reliģiskās organizācijas statusu un strauji audzēja sekotāju skaitu arī ārpus Japānas. Ar laiku tā kļuva par paranoisku pastardienas gaidītāju sektu, kas bija pārliecināta, ka pasaule ies bojā, bet izdzīvos tikai Aum Shinrikyo locekļi.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 27. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Bijušais zemessargs