Tirdzniecības ministrijas paziņojumā konkrēti ārvalstu uzņēmumi nav minēti, bet ir norādīti plaši faktori, kas var izraisīt soda pasākumus, arī naudassodus, ierobežojumus importa un eksporta biznesam Ķīnā, ierobežojumus cilvēku ieceļošanai un iekārtu ievešanai valstī.
Tas attieksies uz "ārvalstu uzņēmumiem, citām organizācijām un indivīdiem", teikts paziņojumā.
Līdz ar "neuzticamo organizāciju saraksta" izveidošanu tiek paaugstinātas likmes tirdzniecības strīdā ar ASV prezidenta Donalda Trampa administrāciju, kas jau ir izmantojusi pati savu "organizāciju sarakstu", lai izslēgtu Huawei no ASV tirgus nacionālās drošības apsvērumu dēļ.
Ar šo paziņojumu Ķīna nākusi klajā dienu pēc tam, kad ASV līdzīgu apsvērumu dēļ izdevušas rīkojumu aizliegt populārās videolietotnes TikTok lejuplādes un faktiski bloķējušas Ķīnas superlietotnes WeChat izmantošanu, ar to izraisot Ķīnas brīdinājumu par pretsoļiem.
Pekina apsvērs sankciju noteikšanu uzņēmumiem, kuru aktivitātes "kaitē Ķīnas nacionālajai suverenitātei, drošībai un ekonomiskajām interesēm" vai pārkāpj "starptautiski pieņemtos ekonomikas un tirdzniecības noteikumus".
Pekina līdzīgus formulējumus izmantojusi jau iepriekš, lai nosodītu ASV vēršanos pret Ķīnas uzņēmumiem.
Ja kāda organizācija tiks turēta aizdomās par šo kritēriju pārkāpšanu, tiks uzsāka izmeklēšana Ķīnas ministru kabineta uzraudzībā.
Ārzemju pusei būs iespēja aizstāvēt sevi Ķīnas izmeklētāju priekšā.
ASV no svētdienas būs aizliegts lejupielādēt videolietotni TikTok un izmantot saziņas lietotni WeChat, piektdien paziņojusi ASV Tirdzniecības ministrija.
Šāds aizliegums noteikts, jo ASV valdībai ir bažas, ka šīs Ķīnas kompānijām piederošās lietotnes Ķīnas komunistu valdība var izmantot spiegošanai.