Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā -1 °C
Daļēji apmācies
Sestdiena, 23. novembris
Zigfrīda, Zigrīda, Zigrīds

Piedņestras vadītājs kandidēs uz piekto amata termiņu

Moldovas separātiskā Piedņestras reģiona vadītājs Igors Smirnovs kandidēs uz jau piekto amata termiņu nākammēnes gaidāmajās prezidenta vēlēšanās, piektdien paziņoja Piedņestras Centrālā vēlēšanu komisija, lai gan Smirnovs ir zaudējis ilggadējo Krievijas atbalstu, kas aicina dot iespēju jaunākam un diplomātiskākam pēctecim, kurš veicinātu ieilgušā Piedņestras konflikta izbeigšanu.

Kremlis oktobra vidū aicināja Smirnovu nekandidēt, bet Piedņestras Centrālās vēlēšanu komisijas mājaslapā piektdien publicētajā kandidātu sarakstā ir atrodams arī 70 gadus vecā Smirnova vārds, kas nozīmē, ka viņš ir ignorējis Maskavas ieteikumu.

Kremlis uzskata par piemērotāku kandidātu Piedņestras prezidenta amatam tās parlamenta spīkeru Anatoliju Kaminski no promaskaviskās partijas Atjaunotne, kas solījis izskaust radu būšanu un korupciju reģionā, kur dzīvo apmēram pusmiljons cilvēku.

Smirnovs  ir Piedņestras prezidents kopš 1990.gada, kad šis pārsvarā krievvalodīgo apdzīvotais reģions pasludināja neatkarību no Moldovas. No 1991.līdz 1992.gadam notika bruņots konflikts starp   Moldovas  valdības spēkiem un Piedņestras separātistiem.

Smirnova un Kaminska sacensība vēl vairāk varētu padziļināt vienu no Eiropas vismeatrisināmākajiem ieilgušajiem konfliktiem.

Strīdā par Piedņestras reģionu iesaistītās puses septembrī vienojās pēc piecu gadu pārtraukuma atsākt sarunas par konflikta atrisināšanu, un par sarunu pirmās kārtas mājvietu 30.novembrī un 1.decembrī kļūs pašreizējā Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) prezidējošā valsts Lietuva.

Tā dēvētajās 5+2 sarunās par  Piedņestras konfliktu piedalās   Moldovas,  Piedņestras, Krievijas, Ukrainas, EDSO, kā arī Eiropas Savienības un ASV pārstāvji. Piedņestra pārtrauca šīs sarunas 2006.gadā   Moldovas  un Ukrainas noteikta muitas režīma dēļ, kuru Piedņestra nosauca par "ekonomisku blokādi", un kopš tā laika bija notikušas vien neoficiālas sarunas.

Domstarpības par Piedņestras statusu ir viens no   Moldovas  un Krievijas attiecību nestabilitātes iemesliem. Krievvalodīgo apdzīvotais reģions, kas ir   Moldovas  industriālais centrs, atšķēlās no tās 1990.gadā, bažījoties, ka   Moldova  varētu apvienoties ar kaimiņvalsti Rumāniju, jo abām valstīm ir etniska un valodas saikne. Juridiski  Piedņestra joprojām ir daļa no   Moldovas, taču faktiski tā ir neatkarīga republika ar neatkarīgām pārvaldes institūcijām, savu policiju un valūtu.  Piedņestru nav atzinusi neviena pasaules valsts.

1992.gadā cieta neveiksmi   Moldovas  centieni atgūt kontroli pār Piedņestru, izmantojot militāru spēku. 2006.gada septembrī Piedņestrā notika referendums, kurā 97 procenti dalībnieku nobalsoja par neatkarību no   Moldovas  un pievienošanos Krievijai, ar kuru  Piedņestrai nav kopīgas robežas.

Par spīti   Moldovas  protestiem, Piedņestrā joprojām atrodas Krievijas karaspēka kontingents un Maskava atbalsta tās separātistu valdību. Maskava uzsvērusi, ka separātiskā reģiona līderi varētu piekāpties dažādām   Moldovas  prasībām, ja tās valdība atteiktos no ieceres pievienoties NATO.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits