Šonedēļ Kanādā norisināsies trešā Ukrainas Reformu konference, kurā pulcēsies rietumvalstu valdību, starptautisko institūciju un privātā sektora pārstāvji, lai izvērtētu Ukrainas jau padarīto un iezīmētu turpmāko ceļa karti. Starptautiskajā forumā piedalīsies arī jaunais Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.
Reformu gaita gausa
Pēc tam, kad 2014. gada sākumā protestētāji Kijevas Neatkarības laukumā panāca, ka atkāpjas promaskaviskais prezidents Viktors Janukovičs, Krievija sagrāba Ukrainai piederošo Krimas pussalu un uzsāka karadarbību valsts austrumos. Kopš konflikta sākuma 2014. gada aprīlī tajā dzīvību zaudējuši vismaz 13 tūkstoši cilvēku, apgalvo ANO.
Par spīti Krievijas agresijai, kuras dēļ no Ukrainas faktiski ir atšķelta lielākā daļa rūpnieciskā Donbasa reģiona, valdība Kijevā veikusi ekonomiskas un politiskas reformas un tuvinājusies rietumvalstīm. Tomēr reformas bijušas gausas, un visbiežāk to īstenošanu kavējis politiskās gribas trūkums. Ukrainas politikā joprojām liela ietekme ir oligarhiem, kas izmanto korumpētas amatpersonas, lai uz valsts rēķina īstenotu privātās biznesa intereses. Kijeva par to regulāri ir saņēmusi pārmetumus no sabiedrotajiem un starptautiskajām organizācijām.
Arī Ukrainas sabiedrība nebija apmierināta ar pēcrevolūcijas valdības darbu, kam loģisks iznākums bija pirms pieciem gadiem prezidenta amatā pārliecinoši ievēlētā Petro Porošenko tikpat pārliecinošā sakāve aprīlī notikušajās vēlēšanās. Dumpinieciskie ukraiņi viņa vietā ievēlēja populāro komiķi bez iepriekšējas politiskās pieredzes Zelenski.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 2. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!