Viņš ceturtdien pirmo reizi uzrunāja parlamentu un uz pirmo sēdi sapulcēja valdību, kurā ir nomainījusies vairāk nekā puse no ministriem, salīdzinot ar Terēzas Mejas valdību. Vairākums valdības jaunpienācēju tiek uzskatīti par kvēliem Brexit atbalstītājiem.
Vēlas jaunu vienošanos
Džonsons, kurš par premjeru kļuva trešdien, uzrunājot parlamenta locekļus, sacīja, ka viņa vadītā valdība sākšot intensīvas sarunas ar Briseli par jaunu Brexit vienošanos. Viņš norādīja, ka Mejas pērn panāktais kompromiss ar ES "nav pieņemams šim parlamentam un šai valstij", vēsta britu sabiedriskais medijs BBC. Meja bija spiesta demisionēt, jo parlaments trīs reizes nobalsoja pret vienošanos un Brexit nenotika sākotnēji paredzētajā dienā – 29. martā.
Viens no strīdīgākajiem Mejas un ES vienošanās punktiem ir tā dēvētais pagaidu risinājums ES ietilpstošās Īrijas un Apvienotās Karalistes sastāvā esošās Ziemeļīrijas robežas jautājumā. Tā mērķis ir novērst robežkontroles atjaunošanu Īrijas salā pēc Brexit, jo ir bažas, kas tas varētu no jauna uzšķilt vardarbību, ko izbeidza 1998. gadā parakstītā Belfāstas vienošanās.
Pagaidu risinājums paredz faktisku Apvienotās Karalistes palikšanu ES muitas savienībā, ja līdz pārejas perioda beigām Londona un Brisele nebūtu vienojušās par jaunu tirdzniecības līgumu. Tā kritiķi bažījas, ka tādējādi Lielbritānija vēl ilgi varētu būt piesaistīta ES.
Džonsons parlamenta uzrunā norādīja, ka esot iespējami arī citi pasākumi, kas novērstu robežkontroles atjaunošanu starp Īriju un Ziemeļīriju un nebūtu pretrunā ar Belfāstas vienošanos. Tāpēc viņš atlikušajās mazāk nekā simt dienās līdz 31. oktobrim, kad būtu jānotiek Brexit, mēģinās pārliecināt ES par nepieciešamību noslēgt jaunu vienošanos.
Premjers sacīja, ka viņš dotu priekšroku regulētam Brexit, bet brīdināja, ka Apvienotā Karaliste ES pametīs arī gadījumā, ja nebūs vienošanās. "Mūsu misija ir nodrošināt Brexit līdz 31. oktobrim, lai apvienotu mūsu lielisko Apvienoto Karalisti, dotu tai jaunu enerģiju un padarītu šo valsti par labāko vietu uz pasaules," Džonsonu citē Reuters.
ES līdz šim ir uzsvērusi, ka ar Meju noslēgtā vienošanās ir labākā iespējamā.
Skotijas premjerministre Nikola Stērdžena vakar paziņoja, ka viņas valdība gatavošoties jaunam neatkarības referendumam, jo Džonsona Brexit plāns kaitēšot viņas valstij. "Tagad vairāk nekā jebkad ir būtiski, ka Skotijai ir alternatīva iespēja," bija teikts Stērdženas nosūtītajā vēstulē britu premjeram.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena piektdienas, 26. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
interesanti
ērce
Pietuck Krustingk