Citi norāda, ka no jaunās universitātes pilsētiņas būvniecībai nepieciešamās summas 20% Ungārijas valdība ņems no valsts budžeta, bet 1,5 miljardus dolāru – kā aizdevumu no Ķīnas bankas, un tiks izmantots ķīniešu darbaspēks un celtniecības materiāli. Savukārt politologi konstatē, ka šī ir tikai daļa no Orbāna realizētās politikas saspringto attiecību ar ES laikā veidot īpaši tuvas attiecības ar Ķīnu un Krieviju.
Budapeštas mērs pret
RFERL.org vēsta, ka Ungārija parakstīja stratēģisko vienošanos ar Fudaņas Universitāti 27. aprīlī. Tā paredz, ka šī universitāte, kas dažādos pasaules universitāšu reitingos atrodas pirmajā simtniekā, līdz 2024. gadam atvērs savu filiāli Budapeštā. Tā šai Šanhajā bāzētajai universitātei būs pirmā filiāle ārzemēs, un Ungārijas valdība uzsver, ka šis projekts cels augstākās izglītības standartus valstī.
Taču projektu asi kritizē Budapeštas mērs Gergejs Karāčoņs, kurš intervijā RFERL.org paziņoja: "Kamēr valdība pilnībā neatklās projekta detaļas, mēs nedosim piekrišanu ķīniešu universitātes celtniecībai." Arī viņš norāda, ka universitātes pilsētiņas celtniecība uzliks nesamērīgu finanšu slogu uz nodokļu maksātāju pleciem, savukārt valdība atsakās atklāt ar šo projektu saistītos lēmumus, kontraktus un stratēģiskās vienošanās.
Ungāru pētnieciskās žurnālistikas vietne Direkt36 aprīļa sākumā atklāja, ka Fudaņas Universitātes kompleksa Ungārijā plānotās pirmsnodokļu izmaksas tiek prognozētas 1,5 miljardu eiro apjomā, kas ir vairāk nekā Ungārijas valdība 2019. gadā tērēja visai augstākās izglītības sistēmai valstī. Vietā, kur valdība grib būvēt kompleksu, līdz tam bija paredzēts būvēt studentu pilsētiņu, ko izmantotu ungāru studenti. Valdība ar savu lēmumu šos pilsētas plānus ir pārsvītrojusi, tāpēc Budapeštas amatpersonas plāno organizēt referendumu, lai bloķētu ķīniešu universitātes kompleksa būvniecību. Budapeštas mērs uzskata, ka parakstītā stratēģiskā vienošanās faktiski nozīmē "lielu īpašumu atdošanu Ķīnai par velti un Ķīnas firmu ekspansijas Eiropā veicināšanu".
Cietoksnis Eiropas vidū
Deutsche Welle (DW) atzīmē, ka ķīniešu universitātes komplekss plānots vairāk nekā pusmiljona kvadrātmetru teritorijā, kas ir ievērojami vairāk nekā Ungārijas universitātēm. Tajā pašā laikā tur varēs mācīties tikai astoņi tūkstoši studentu, kas ir mazāk nekā Ungārijas universitātēs.
Valdība uzstāj, ka tādas pasaules klases universitātes filiāles izveidošana padarīs Ungāriju par izglītošanās vietu ārzemniekiem un veicinās Ungārijas universitāšu konkurētspēju. Taču kritiķi aizrāda, ka 2018. gadā Orbāns padzina no valsts sava ideoloģiskā pretinieka Džordža Sorosa dibināto starptautiski pazīstamo Centrāleiropas Universitāti.
Budapeštas Korvina Universitātes mācībspēks Tamāšs Matura sarunā ar DW uzsver, ka Fudaņas Universitāte tiešām ir viena no labākajām pasaulē, taču tās finanšu iespējas var vājināt Ungārijas universitātes, pārvilinot labākos mācībspēkus un studentus. Tajā pašā laikā to finansēs ungāru nodokļu maksātāji.
Savos statūtos Fudaņas Universitāte apliecina uzticību "fundamentālajām sociālisma vērtībām un Komunistiskās partijas vadībai".
Bijušais Ungārijas izglītības ministrs Jožefs Pālinkāšs piekrīt tiem, kuri plānoto kompleksu dēvē par Trojas zirgu un sauc to par "Ķīnas cietoksni Eiropas vidū".