20. augustā bezsamaņas stāvoklī Krievijas pilsētas Omskas slimnīcā nonāca politiķis Aleksejs Navaļnijs. Viņam kļuva slikti lidmašīnā, kas atradās ceļā no Sibīrijas pilsētas Tomskas uz Maskavu. Lidmašīna veica ārkārtas nolaišanos Omskā, kur Navaļnijs tika nogādāts slimnīcas toksikoreanimācijas nodaļā. Divas dienas vēlāk opozicionārs pēc tuvinieku un līdzgaitnieku pieprasījuma tika nogādāts Vācijā klīnikā Charite.
Domājams, lidmašīnas pilotu un Omskas slimnīcas mediķu operatīvā rīcība bez pārspīlējuma ir izglābusi politiķa dzīvību, ļaujot laikus sākt viņa ārstēšanu. Šobrīd Navaļnija dzīvībai briesmas vairs nedraud, lai gan pastāv ticama iespēja, ka saindēšanās atstās jūtamas sekas uz viņa veselību. Omskā veiktās analīzes neuzrādīja indīgu vielu, vienīgi alkohola un kofeīna klātbūtni Navaļnija organismā, bet Vācijas klīnika jau paziņojusi, ka fiksēta intoksikācija ar holīnesterāzes inhibitoriem. Ko tas nozīmē? Pie holīnesterāzes inhibitoriem tiek pieskaitīta virkne vielu, no kurām dažas ir spēcīgas indes, kas ietekmē nervu sistēmu, bet vēl citas tiek izmantotas medicīnā, tostarp kokaīna lietošanas seku neitralizēšanai. Tāpat šīs vielas ir sastopamas dabā un atsevišķos ķīmiskās rūpniecības produktos, tajā skaitā fosfātos. Kāda tieši no šīm vielām izraisījusi saindēšanos, pagaidām nav skaidrs, notiek papildu izmeklējumi.
Šeit gan jāpiebilst, ka iespējamā saindēšanās ar jau minētajiem holīnesterāzes inhibitoriem ir daļa no standarta pārbaudes saindēšanas gadījumos, un šāda pārbaude Navaļnijam tika veikta arī Omskā. Tur nekāda šo vielu klātbūtne netika atklāta. Tāpat, saindējoties ar šīs grupas vielām, ir redzami izteikti, ļoti konkrēti simptomi, kas politiķim netika novēroti. Tas viss rada virkni neatbildētu jautājumu, turklāt jāņem vērā, ka Navaļnija gadījumā politikai tiek pievērsts nesalīdzināmi vairāk uzmanības nekā medicīnai, un ļoti ticams, ka daudzas atbildes, līdzīgi kā vairākos citos skandalozos saindēšanas gadījumos, tā arī netiks saņemtas.
Ietekmēja vēlēšanu iznākumu
Pirmais plaši izskanējušais kāda politiķa saindēšanas gadījums bijušās PSRS teritorijā gan tika piedzīvots nevis Krievijā, bet Ukrainā, kur 2004. gada septembra sākumā ar dioksīnu it kā tika saindēts prorietumnieciskās opozīcijas kandidāts uz Valsts prezidenta amatu oktobra beigās gaidāmajās Valsts prezidenta vēlēšanās Viktors Juščenko. 5. septembrī Juščenko apmeklēja vairākus priekšvēlēšanu pasākumus, pēc tam ieturot vakariņas kopā ar Ukrainas Drošības dienesta vadītājiem.
Dažas dienas vēlāk viņam pietūka seja un uz tās parādījās pūtītes, kas vēlāk pārtapa par rētām, – visas iepriekš minētās, pēc mediķu domām, bija klasiskas pazīmes, saindējoties ar dioksīnu.
Šo faktu nekavējoties un ar vērienu sāka izmantot Jušcenko priekšvēlēšanu štābs, politiķa saindēšanā vainojot gan drošībniekus, ar kuriem kopā viņš ieturēja vakariņas, gan toreizējo Ukrainas prezidentu Leonīdu Kučmu, oligarhus, Juščenko politiskos oponentus un Krievijas slepenos dienestus.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 28. augusta- 3. septembra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!