Neizmantotais potenciāls
Valsts prezidentu Andri Bērziņu valsts vizītē Gruzijā pavadīja vairāk nekā 70 uzņēmēju. Politiskā ziņā abas valstis viena otru slavē kā vienus no ciešākajiem sabiedrotajiem, to savās uzrunās nebeidza daudzināt arī Latvijas un Gruzijas prezidenti. Savukārt ekonomikā sadarbība ir attīstāma un ir arī izaicinājumi.
Būtiskākās potenciālās divpusējās sadarbības jomas ir transports un loģistika, kokapstrāde un būvniecība, pārtikas pārstrāde, metālapstrāde, IT, farmācija, kā arī tūrisms un izglītība. Galvenās Latvijas eksporta preces uz Gruziju ir mašīnas, mehānismi, elektriskās iekārtas, ķīmiskie produkti, pārtikas rūpniecības produkti. Savukārt Latvija no Gruzijas galvenokārt iegādājas pārtikas produktus, augu valsts produktus, kā arī metālus un to izstrādājumus. Pērn Latvijas ārējās tirdzniecības apgrozījums ar Gruziju sasniedza 29,5 miljonus eiro, ierindojot Gruziju 50. vietā Latvijas tirdzniecības partneru sarakstā. «Apgrozījums nav liels. Tas būtu cienījams apgrozījums starp diviem uzņēmumiem, nevis divām valstīm. Toni un iespējas palielināt savstarpējo tirdzniecību noteiks divpusējas tikšanās un to laikā sarunātās iespējas sadarbību turpināt,» klāstīja A. Ozols.
Latvijas uzņēmēji interesējas par tirdzniecības paplašināšanu ar Gruziju, kā arī iespējām iegādāties tās produkciju. Ņemot vērā Krievijas uzliktos ierobežojumus, kas ieviesti pēc Eiropas Savienības sankcijām par Krievijas agresiju Ukrainā, produkcijas piegādē uz Gruziju jāsaskaras ar sarežģījumiem - īsākie ceļi nav pieejami, bet, vedot produktus caur Turciju vai citiem apkārtceļiem, izmaksas aug. Tas vistiešāk attiecas uz pārtikas jomu - gaļas, zivju, piena produktu ražotājiem.
Cita situācija ir farmācijas jomā - produkts ir pietiekami dārgs, to var vest ar lidmašīnu. Tranzīta sarežģījumi neskar arī sadarbību informācijas tehnoloģiju jomā un banku sektorā - attālums nav šķērslis -, turklāt iespējams piedāvāt pakalpojumus gan angļu, gan krievu valodā. Gruzijā, līdzīgi kā Latvijā, jaunākajai paaudzei labāk sokas ar angļu valodu, savukārt vecāki cilvēki zina krievu valodu.
Māca saimniekot kūtī
Valsts prezidents, kā arī zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS) un Latvijas vēstniece Elita Gavele apmeklēja Latvijas un Gruzijas kopuzņēmumu - piena fermu Merneuli netālu no Tbilisi. Pārvaldnieks tajā ir uzņēmējs no Latvijas Jānis Bērtulsons. Šī saimniecība ir paraugferma citiem piena jomas darboņiem Gruzijā, jo ir pat trīsreiz produktīvāka par citām līdzīgām fermām. Tas skaidrojams ar Latvijas piena lopkopības zināšanām, tradīcijām un, jāatzīst, darba tikumu. J. Bērtulsons stāstīja, ka gruzīnu kolēģiem nākoties norādīt - darbdiena lopkopjiem sākas agri, tāpat govju ganāmplatības ir jātīra, lai lopiņi neapēstu dažādus atkritumus. Tāpat nākas ierādīt, ka lopkopība prasa stingru grafiku, kas nav gluži roku rokā ar gruzīnu dzīvesveidu. Papildu ieguvums topošajiem gruzīnu piensaimniekiem - kopīgā saimniecība izmantojama arī kā studentu prakses vieta -, klāstīja projekta pārstāvis.
Šī saimniecība tika uzteikta kā viens no spožajiem piemēriem par abu valstu sadarbību. Pašlaik saimniecībā mīt govis, kuras ievestas no Šveices, taču drīzumā pēc karantīnas procedūru pabeigšanas tur ieradīsies 33 teles no Latvijas. Tiesa, J. Dūklavs fermas apmeklējumā rauca pieri par to, vai lopiem pasniegtā barība ir gana kvalitatīva un būs piemērota brūnaļām no Latvijas.
Par sadarbību ar gruzīniem piena lopkopības jomā ieinteresēts arī ekspolitiķis Edgars Zalāns, kurš Gruziju apmeklēja kā SIA Lauku izaugsmes grupa vecākais konsultants. Viņš Dienai pastāstīja, ka uzņēmumam ir Latvijā - Ogres, Valmieras un Dagdas pusē - gūta konkrēta pieredze, kā nonākt no idejas līdz piena ražošanai, proti - uzņēmums gatavs konsultēt par saimniecībām piemērotu būvmateriālu, kā arī slaukšanas un citu sistēmu izvēli. «Piemēram, ja Gruzijā būtu kāds, kurš interesējas par fermas būvniecību, mēs būtu kompetenti izstāstīt, kā to izdarīt. Mēs neesam tehnoloģiju pārdevēji, bet varam klienta uzdevumā iegādāties tehniku un to uzstādīt. Mums nav teorijas, bet reāla prakse,» skaidroja E. Zalāns.
Ar Valsts prezidenta un delegācijas vizīti Latvijas un Gruzijas uzņēmēju sadarbības apspriešana klātienē nebeidzas. Jau janvārī Latvijā plānota Gruzijas delegācijas vizīte.