Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā 0 °C
Apmācies
Svētdiena, 24. novembris
Velta, Velda

Parlamentā atkal izmeklēs

Nemierā ar Saeimas Korupcijas novēršanas apakškomisijas nepietiekamo ieguldījumu korupcijas apkarošanā opozīcijas deputāti ceturtdien ierosināja izveidot parlamentāro izmeklēšanas komisiju, kura pārņemtu šos pienākumus. Opozīcijai neizdevās panākt, ka komisija strādātu līdz 13. Saeimas sanākšanai 2018. gada novembrī. Vairākums nolēma paredzēt tai sešu mēnešu pilnvaru termiņu, ko gan vēlāk var pagarināt.

Izmeklēšanas komisijas veidotāji izvēlējušies tai ļoti garu nosaukumu. Komisija pētīs korupcijas, lobēšanas, organizētās noziedzības un kontrabandas ietekmi uz nodokļu iekasēšanu, kā arī ekonomisko un finanšu noziegumu izmeklēšanu. Tās uzmanība būs pievērsta Tieslietu, Iekšlietu, Finanšu ministrijas un citu valsts institūciju amatpersonām, lai izvērtētu viņu personīgo atbildību. No nosaukuma izriet, ka deputāti raudzīsies, kā tiek ievērotas sabiedrības intereses un labas pārvaldības principi. Solvita Āboltiņa (Vienotība) debatēs aicināja vispirms ielūkoties Satversmē: «Tā nosaka, ka komisiju var izveidot noteiktiem gadījumiem. Varbūt jūs varētu atnākt šeit un paskaidrot, kas ir šis noteiktais gadījums?» Tajā brīdī kāds no zāles ierosināja paskatīties spogulī, uz ko S. Āboltiņa atbildēja: «Spogulī skatoties, es priecājos. Dažkārt ne visai priecājos, skatoties uz dažām sejām zālē.»

Noskaņojums debašu laikā un savstarpējā domu apmaiņa netieši atklāja deputātu attieksmi pret parlamentārajām izmeklēšanas komisijām. Bija iespaids, ka to lietderībai netic ne komisijas izveides rosinātāji, ne koalīcija, kura nevar noraidīt šo ierosmi, ja par to ir savākti vismaz 34 paraksti. Taču koalīcijas vairākums var noteikt tās pilnvaru termiņu un ierobežot dalībnieku skaitu. Ir nolemts, ka komisijā strādās pa vienam deputātam no katras frakcijas. Ceturtdien pēcpusdienā tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (NA) savukārt izplatīja paziņojumu, kurā pozitīvi vērtē jaunās parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidi pretkorupcijas jautājumos, «ja tās darbības rezultātā tiks paātrināta vairāku aktuālu priekšlikumu izskatīšana un pieņemšana korupcijas novēršanas un apkarošanas, kā arī noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas jomās». Šogad Latvijai Tieslietu ministrijas personā jāturpina arī darbs pie OECD Pretkukuļošanas darba grupas izteikto rekomendāciju ieviešanas.

Iniciatīva par jaunas izmeklēšanas komisijas veidošanu pieder Saeimas deputātam Ringoldam Balodim (NSL), kurš iepriekš vadīja izmeklēšanas komisiju, kura pētīja Zolitūdes traģēdijas apstākļus. Viņš neslēpa vēlēšanos darboties arī šajā komisijā un, ja kolēģi uzticētos, būtu gatavs to pat vadīt. Izmeklēšanas komisijas iecere dzimusi, vērojot pēdējo mēnešu notikumus, kurus Mārtiņš Bondars (LRA) uzskaitīja: «Skandāls Valsts ieņēmumu dienestā ar ļoti daudziem darbiniekiem, kuriem ir tik neskaidri ienākumi, ka mati slienas stāvus, ja būtu tik īsi, ka varētu uzslieties. Latvijas valsti neņem OECD naudas atmazgāšanas dēļ, un it kā valsts amatpersonas par to neko nezinātu.»

R. Balodis apgalvoja, ka komisiju nevajadzētu veidot, ja «nebūtu ārkārtīgi vājas pastāvīgo komisiju kontroles par izmeklēšanas iestāžu darbību». Teiktais adresēts Alekseja Loskutova (Vienotība) vadītājai Korupcijas novēršanas apakškomisijai, kurā R. Balodis un vēl vairāki deputāti neredzot jēgu darboties. A. Loskutovs žurnālistiem norādīja, ka apakškomisijas sēdēs nav sagaidījis nevienu R. Baloža priekšlikumu par jautājumiem, kurus vajadzētu iekļaut darba kārtībā, lai varētu cīnīties ar korupciju. A. Loskutovs te redzot neslēptu R. Baloža mēģinājumu iegūt tribīni savas publicitātes vairošanai.

Edvards Smiltēns (Vienotība) minēja vēl kādu ieguvumu: «Te ir īsa pamācība, kā Saeimas deputātam ar vienu balsojumu nopelnīt 30 tūkstošus eiro. Ir jāierosina izveidot parlamentārās izmeklēšanas komisiju uz 30 mēnešiem, jo komisijas vadītājs par katru nostrādāto vai pavadīto mēnesi komisijā papildus pie algas saņem 1000 eiro.» Kad R. Balodis vadījis Zolitūdes traģēdijas izmeklēšanas komisiju, viņš mēnesī saņēmis 350 eiro, taču šogad komisiju vadītājiem atalgojumu palielināja. Zolitūdes traģēdijas izmeklēšanas komisijas sēdes tika translētas arī tiešraidē. Tās gala ziņojumā tika nosauktas par traģēdiju it kā atbildīgās amatpersonas. «Savā ziņā prieks par kolēģu aktivitāti. Šoreiz tiešām ceru, ka darbs būs pie konkrētām lietām, palīdzot Valsts ieņēmumu dienestam, nevis vienkārši secinot, ka konkrēti cilvēki ir vainīgi pie visa, kas notiek šajā valstī,» sacīja Jānis Upenieks (Vienotība).

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?