TRENERA FAKTORS
Šī gada pirmo valstsvienību pārtraukumu marta vidū Čenstohovas klubs turnīra tabulā sagaidīja, būdams deviņus punktus priekšā visu laiku titulētākajam Polijas klubam Varšavas Legia un 18 punktu pārsvarā pār iepriekšējās sezonas čempionu Poznaņas Lech – abi tuvākie sekotāji pēdējos piecpadsmit gados noteikuši toni Polijas futbolā. "Protams, ļoti patīkami redzēt turnīra tabulu, taču darbs jāpadara līdz galam. Mums jāizdara viss, lai šīs izcīnītās pozīcijas izmantotu un kļūtu par Polijas čempioniem," piesardzīgi optimistiski sarunā ar Sporta Avīzi situāciju raksturo Vladislavs Gutkovskis. Viņš precīzi aizrāda, ka šīs sezonas kontekstā par Rakow panākumiem kā pārsteidzošiem runāt nav īsti korekti, jo klubs tomēr jau iepriekšējās divās sezonās cīnījās par titulu un finišēja Ekstraklases otrajā vietā. "Pirms sezonas noteikti cerējām, ka cīnīsimies par pirmo vietu. Tas arī bija uzdevums – cīnīties par čempionu titulu, iekļūt Konferences līgas grupu turnīrā un vinnēt Polijas kausu. Skaidrs, ka visi šeit apzinājās, ka tie ir augsti mērķi, taču iepriekšējās sezonās gūtie panākumi mums ļāva tādus izvirzīt," uzsver Latvijas futbolists. Tai pašā laikā ne tik senā pagātnē, tikai pirms divām sezonām šādu mērķu nosaukšana Čenstohovā varēja izraisīt vien smīnu. Tāds parādās arī Gutkovska sejā, kad vaicāju, kā uz šādām komandas ambīcijām reaģētu 2020. gada vasarā, kad futbolists pievienojās Rakow.
Čenstohovas klubam ir vairāk nekā simt gadu sena pagātne, tomēr pamatā tā vijusies caur Polijas futbola zemākajām līgām ar pāris uzplaiksnījumiem spēcīgāko sabiedrībā. Pēc viena no tiem deviņdesmito gadu vidū sekoja arī pamatīga krīze, un jauno gadsimtu klubs sagaidīja Polijas ceturtajā līgā. Runājot par šī brīža panākumiem, Gutkovskis ne reizi vien izceļ galveno treneri Mareku Papšunu, ar kura ienākšanu komandā 2016. gadā arī sākās strauja tās augšupeja poļu futbola hierarhijā. Pirms tam Papšuna vadībā no sestās uz piekto divīziju pakāpties izdevās Lomianki komandai, no ceturtās uz trešo divīziju – Legionowo klubam. Rakow treneris pārņēma brīdī, kad tā bija trešajā divīzijā, un trīs sezonu laikā palīdzēja vienībai sasniegt augstāko līgu jeb Ekstraklasi. "Galvenais treneris šajā klubā atbild pilnīgi par visu, arī sastāva komplektāciju. Tā nav tāda kā citos vadošajos Polijas klubos, kas katru sezonu iepērk daudz jaunu spēlētāju. Mums klāt nāk tikai daži futbolisti, taču tie, kuri atnāk, parasti ļoti labi iekļaujas komandā un kolektīvā. Tas ir ļoti svarīgi, jo kodols ir saspēlējies, visi spēlētāji perfekti pārzina taktiku un zina, kas viņiem konkrētajā brīdī laukumā jāizdara un kur jāatrodas," vienu no panākumu atslēgām izceļ Gutkovskis. Runājot par kluba izrāviena sezonu, kas sakrita tieši ar viņa pievienošanos, Vlads kā vienu no nozīmīgākajiem faktoriem izceļ treneru sastāva paplašināšanos. Lai arī Papšunam joprojām ir milzu autoritāte un galvenajam trenerim pieder galavārds teju visos lēmumos, viņš ap sevi izveidojis arī spēcīgu kolektīvu. "Galvenais treneris ļoti aktīvi meklējis piemērotus palīgus, kas šajā laikā diezgan bieži pamainījušies, taču kopumā treneru sastāvs ir ļoti pieaudzis. Mums šobrīd ir desmit vai divpadsmit treneru un katram ir savs uzdevums. Ikdienas darbā jūtams, ka komanda nepārtraukti savā attīstībā iet uz priekšu un tā notiek visos virzienos," stāsta Latvijas futbolists.
Aprīļa otrajā pusē gan kļuva zināms, ka 48 gadus vecais Papšuns pēc septiņu sezonu darba vasarā pametīs Rakow klubu
Visu rakstu lasiet žurnāla Sporta Avīze aprīļa numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!