Vēl pērn septembrī, lai arī parādnieku situācija bija uzlabojusies, lielās līzinga kompānijas ik mēnesi katra pārņēma vidēji 20 – 30 līzinga auto, kas gan bija 20 reizes mazēk nekā 2009. gadā.
«Jaunie darījumi ir ļoti kvalitatīvi. Savukārt, ja kādam no esošajiem klientiem arī rodas problēmas, tie cenšas auto pārdot paši. Tas ir iespējams, jo auto tirgus vērtība šobrīd daudz maz atbilst līzinga atlikumiem un problēmu gadījumā auto ir salīdzinoši vieglāk pārdot. Tie gadījumi, kas vēl nonāk līdz atgūšanai, ir izņēmumi,» tā D. Ruļovs.
Pēc viņa atzītā, arī to darbinieku skaits bankā, kas nodarbojās ar auto pārņemšanu, ir jau samazināts līdz minimumam.
Tikmēr SEB līzinga vadītāja Nellija Kočanova atzina, ka SEB līzinga gadījumā maksājumu kavējumu apjoms ir samazinājies un tie ir aptuveni 5-10% klientu no kopējā portfeļa, kuriem ir kavējumi virs 30 dienām. Tomēr līgumu nosacījumu neievērošana nav samērojamas ar to, kas bija novērojams 2009. gadā. «Joprojām mēs priekšroku dodam tam, lai ar klientu vienotos par līzinga maksājumu arī grūtā brīdī,» tā N. Kočanova.
2009. gadā, strauji attīstoties krīzei, līzinga kompānijas kopumā ik mēnesi vidēji pārņēma teju 600 auto jeb 20 auto dienā gan no privātpersonām, gan uzņēmumiem, kas vairs nespēja veikt līzinga maksājumus.
x