Kā liecina Starptautiskā tirdzniecības centra International Trade Center apkopotā statistika (ITC atbalsta ANO tirdzniecības un attīstības aģentūra (UN Conference on Trade and Development), Eiropas Savienība un Pasaules Tirdzniecības organizācija), 2024. gadā Latvijas daļa no visa stikla šķiedru pavedienu eksporta apjoma pasaulē bija 8%, bet no visas brīvi austo stikla šķiedras audumu produkcijas pasaulē – 9%.
Līdz ar to bez pārspīlējuma var teikt, ka katrā desmitajā pasaulē ražotajā sērfošanas un snovborda dēlī, hokeja aprīkojumā utt. tiek izmantota Latvijas stikla šķiedra. Triju stikla šķiedras produkcijas veidu eksportā – stikla šķiedras pavedienu, brīvi austu audumu un mehāniski savienotu audumu – Latvijas eksporta ienākumi uz vienu iedzīvotāju 2024. gadā bija visaugstākie pasaulē.
Latvijā stikla šķiedras ražošana aizsākās 1963. gadā, kad darbu sāka Valmieras stikla šķiedras rūpnīca. Sākumā tika ražota tikai stikla šķiedra, bet no 1972. gada – arī stikla šķiedras audumi. 1996. gadā uzņēmums tika veiksmīgi privatizēts, kas ļāva uzņēmumu modernizēt (jau 2001. gadā tika atvērta vienstadijas stikla šķiedras ražotne). Rūpnīcas ražošana tika pielāgota tirgus prasībām, un uzņēmums sāka piegādāt globālajam tirgum konkrētus nišas produktus. Atbilstoši žurnāla Dienas Bizness veidotajam Latvijas lielāko uzņēmumu 2024. gada TOP 500+ AS Valmieras stikla šķiedra ar 117,8 miljonu eiro lielu apgrozījumu bija 69. vietā Latvijā. Uzņēmums nodarbināja vairāk nekā 1200 darbinieku un 2023. gadā nodokļos valsts kopbudžetā iemaksāja vairāk nekā 6,5 miljonus eiro.
Lai palielinātu, spiediet uz attēla!
Stikla šķiedras pavedieni un šķiedru kūļi
Stikla šķiedru pavedieni un šķiedru kūļi (Kombinētās preču nomenklatūras (KN) kods 701913), ir pamatprodukts pārējo nozares produktu ražošanā. No stikla šķiedru pavedieniem un šķiedru kūļiem tiek ražoti stikla šķiedru audumi un citi izstrādājumi. Ražošanas procesā pavedienus uztin spolēs vai arī savij štāpeļšķiedrās, kas atgādina virves formas pavedienus, kurus tālāk izmanto stikla šķiedru dzijas ražošanā. Stikla šķiedras pavedieni kā papildu šķiedra tiek iestrādāta tekstila un rūpnieciskajos audumos. Piemēram, stikla šķiedras dzijas tiek izmantotas paklāju aušanā, kuri domāti videi ar lielu cilvēku plūsmu, jo tā tiek uzlabota paklāju izturība un ugunsdrošība. Stikla šķiedru pavedieni vai dzija tiek ieausta materiālā, no kura ražo elektrības kabeļu, motoru un transformatoru elektroizolāciju.
Stikla šķiedras dzija kā papildu šķiedra tiek ieausta ģeotekstilā audumā, kuru izmanto ceļu nostiprināšanai, augsnes stabilizēšanai un seguma ilgmūžības uzlabošanai. Stikla šķiedras pavedieniem ir ļoti daudzi specializēti pielietojumi, pat kompozītmateriālu ražošanā ballistiskajās raķetēs, kosmiskajā rūpniecībā utt.
2024. gadā pasaules līderis pēc ienākumiem no stikla šķiedru pavedienu eksporta bija Taivāna – 105 miljoni eiro (23,9% no pasaules eksporta). Otrajā vietā pasaulē bija ASV – 54 miljoni eiro (12,5% no pasaules eksporta), bet trešajā vietā bija Ķīna – 51,1 miljons eiro (11,6% no pasaules eksporta). Latvija bija piektajā vietā (40,4 miljoni eiro, 9,2% no pasaules eksporta), tikai nedaudz atpaliekot no Čehijas, kas ar 46,4 miljonus lielu stikla šķiedru pavedienu eksportu (10,6% no pasaules eksporta) bija 4. vietā pasaulē.
2024. gadā pēc ienākumiem no stikla šķiedru pavedienu eksporta uz vienu iedzīvotāju Latvija ar 21,7 eiro bija pirmajā vietā pasaulē. Otrajā vietā bija Taivāna (4,5 eiro uz iedzīvotāju), trešajā vietā – Čehija (4,3 eiro uz iedzīvotāju). Ar 1,1 eiro lielu eksportu uz vienu iedzīvotāju 4. vietā pasaulē 2024. gadā bija Igaunija.
Brīvi austi stikla šķiedras audumi
Brīvi austus stikla šķiedras audumus (KN kods 701966) izgatavo no stikla šķiedras dzijām. Parasti tos ražo 100 cm platos un 50 metru garos auduma gabalos, kas ir satīti ruļļos un ir domāti rūpnieciskai lietošanai. Tiem ir augsta stiepes izturība, augsta termiskā izturība, izturība pret koroziju, kā arī labas elektriskā izolatora īpašības. Atšķirībā no blīvi austiem audumiem brīvi austiem audumiem ir laba saderība ar sveķiem. Tas ļauj tos izmantot kā virsmas materiālu kompozītmateriālu ražošanā. Stikla šķiedras auduma kompozītmateriāli tiek izmantoti kā virsmas pārklājums autobūvē un kuģubūvē. Tos izmanto militārajā rūpniecībā, ražojot vieglās bruņas transportlīdzekļiem, kā arī citos ražojumos, kur nepieciešama triecienizturība. Tos plaši izmanto sporta un atpūtas preču ražošanā – kompozītmateriālu konstrukcijā sērfošanas un snovborda dēļos, hokeja aprīkojumā, velosipēdu rāmjos utt.
2024. gadā pasaules līderis pēc ienākumiem no brīvi austu stikla šķiedras audumu eksporta bija Čehija – 127 miljoni eiro (24,7% no pasaules eksporta). Otrajā vietā pasaulē bija Ķīna – 85, miljoni eiro (16,4% no pasaules eksporta), bet trešajā vietā bija Latvija – 41,9 miljoni eiro (8,1% no pasaules eksporta). 2024. gadā Latvija pat apsteidza ASV, kas ar 32,6 miljonus eiro lielu eksportu (6,3% no pasaules eksporta) palika piektajā vietā pasaulē.
2024. gadā pēc ienākumiem no brīvi austu stikla šķiedras audumu eksporta uz vienu iedzīvotāju Latvija ar 22,5 eiro bija pirmajā vietā pasaulē. Otrajā vietā bija Čehija (11,7 eiro uz iedzīvotāju). Trešajā vietā – Ziemeļmaķedonija (9,5 eiro uz iedzīvotāju). Ar 0,33 eiro lielu eksportu uz vienu iedzīvotāju 13. vietā pasaulē bija Lietuva.
Mehāniski savienoti stikla šķiedru audumi
Mehāniski savienoti stikla šķiedru audumi (KN kods 701969) tiek iegūti, mehāniski vai termiski savienojot šķiedras, nevis izmantojot aušanu vai ķīmisku saķeri. Šie audumi atšķiras no austajiem audumiem (KN701966) un ķīmiski savienotiem neaustiem materiāliem (KN 701990). Tiem ir raksturīga augsta termiskā izturība, lieliska termiskā, akustiskā un elektriskā izolācija, izturība pret koroziju un saderība ar sveķiem vai pārklājumiem kompozītmateriālu ražošanā. Tos izmanto siltumizolācijai un akustiskajai izolācijai dzīvojamās un komerciālās ēkās, ķīmiskajā vai tērauda rūpniecībā – augstas temperatūras vidē (piemēram, krāsnīs, cauruļvados), lai izolētu iekārtas, kas darbojas 300–500 °C temperatūrā. Audumi kalpo arī kā filtra materiāli rūpnieciskajās filtrācijas sistēmās, uztverot daļiņas augstas temperatūras vai kodīgā vidē (piemēram, cementa krāsnīs, spēkstacijās). Mehāniski savienoti audumi tiek izmantoti arī kā armatūras slāņi kompozītmateriālos automobiļu ražošanā un kuģubūvē. Tā kā tiem ir augsta izturība pret koroziju un laba sveķu noturība, tos izmanto, ražojot laivu korpusus, vēja turbīnu lāpstiņas u. c. Automobiļu rūpniecībā tos izmanto gan griestu apdarē, gan bagāžnieka apšuvumā un apakšējās daļas vairogos, jo tas nodrošina akustisko izolāciju un karstumizturību dzinēja nodalījumiem. Vieglie kompozītmateriāli ļauj samazinātu transportlīdzekļa svaru, vienlaikus saglabājot izturību. Tos izmanto kā aizsargslāņus augstsprieguma kabeļos, ugunsdrošu segu, aizkaru u. c. ražošanā.
Latvijas mehāniski savienotu stikla šķiedru audumu eksports ir mazāks nekā pavedienu un brīvi austu audumu eksports, bet tik un tā tas ir iespaidīgs.
2024. gadā pasaules līderis pēc ienākumiem no mehāniski savienotu stikla šķiedru audumu eksporta bija Ķīna – 211 miljoni eiro (26,4% no pasaules eksporta). Tālāk sekoja ASV (84, miljoni eiro, 10,5% no pasaules eksporta), bet trešajā vietā bija Vācija (77 miljoni eiro, 9,6% no pasaules eksporta). Latvija ar 21,7 miljonus eiro lielu eksportu (62,7% no pasaules eksporta) bija 10. vietā pasaulē.
2024. gadā pēc ienākumiem no brīvi austu stikla šķiedras audumu eksporta uz vienu iedzīvotāju Latvija ar 11,6 eiro bija pirmajā vietā pasaulē! Otrajā vietā bija Somija (7,3 eiro uz iedzīvotāju), trešajā vietā – Beļģija (6,2 eiro uz iedzīvotāju).
Kopumā stikla šķiedras produkti ir izcila Latvijas specializācija, kurā Latvija ir guvusi pasaules līmeņa panākumus.
Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par LATVIJAS EKSPORTA IZCILĪBAS rakstu saturu atbild SIA Izdevniecība Dienas mediji.