Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +6 °C
Daļēji apmācies
Sestdiena, 18. septembris
Liesma, Elita, Alita

Uzņēmēja Diena

Par kvalitāti un cenu

Pēdējie divi gadi būvniecībā bijuši aizraujoši, jo no pilnīgas neziņas par to, kā Covid-19 pandēmija ietekmēs šo jomu, esam attapušies brīdī, kad pieprasījums pārsniedz piedāvājumu. Taču arī citas pārmaiņas bijušas pārsteidzošas, jo Latvijas iedzīvotāji ir atkāpušies no ierastā, ka cena nosaka materiālu izvēli, un priekšroku tagad dod kvalitātei un ilgmūžībai. Iepriekšējos gados iedzīvotāji labprātāk izvēlējās lētākos būvmateriālus, kvalitāti atstājot otrajā plānā, bet patlaban pirmo reizi daudzu gadu gaitā var vērot izmaiņas – kvalitāte guvusi virsroku, un izmaksas nonākušas sekundārā lomā.

IT jomā ir vakances

Nevienam nav noslēpums, ka Covid-19 pandēmijas laikā darba tirgus dažādās nozarēs ir mainījis savu gaitu. Pieprasījums pēc speciālistiem, kas spēj izmantot digitālās prasmes, ir krietni audzis, piemēram, pārdevēji/ konsultanti, kuri ir apveltīti ar ļoti labām komunikācijas spējām apvienojumā ar izcilu pārdošanas pieredzi, vairs nevar iztikt bez digitālajām prasmēm.

Starp neražu un spekulācijām

Dabas kaprīzes, kas šogad visai dāsni piemeklējušas Eiropu, nesot gan sausumu, gan plūdus, jau pirms vairākiem mēnešiem nozares speciālistiem likušas izteikt viedokli par gaidāmo cenu palielinājumu pārtikas produktiem.

Lietuvas loma Latvijā

Rūpniecības jūlija datos ir jūtams viegls vasaras un karstuma sagurums. Viss it kā ir labi, viss notiek, taču, pārlasot statistiķu ziņojumu, rodas rutīnas sajūta pēc tam, kad ir redzēti pirmā pusgada spilgtie skaitļi. Jūlijā pieaugums gada griezumā ir līdzīgs kā gadā kopumā, reālais ražošanas apjoms bija par 7,9% lielāks nekā pirms gada.

Uz ražošanas pleciem

Jaunākie statistikas dati liecina, ka mūsu valsts tautsaimniecība ir piedzīvojusi straujāko kāpumu kopš treknajiem gadiem šī gadsimta sākumā. Tiesa, šajā gadījumā runa pārsvarā ir par Covid19 pandēmijas laikā zaudētā atgūšanu. Taču neraugoties uz to, ka pandēmija aizvien turpinās un vairākās ekonomikas nozarēs joprojām ir krīze, šobrīd mūsu valsts ekonomikai kopumā ir izdevies pārsniegt gan pirmspandēmijas līmeni, gan arī sasniegt jaunu vēsturiski augstāko punktu. Tas gan nenozīmē vispārēju labklājības pieaugumu pat tad, ja redzams vidēji statistiskās algas kāpums. Turklāt ir jārēķinās, ka krīzes laikā krietni vien padilušā uzņēmumu finansiālā kapacitāte var likt sevi manīt jau nākamo ceturkšņu laikā.

Palīdz prasme pielāgoties un jaunas idejas

Kā zināms, Covid-19 pandēmija visvairāk skāra ēdināšanas, viesmīlības un tūrisma nozari. Ir dzirdēti vairāki bēdīgi stāsti par to, kā nācies slēgt vienu otru naktsmītni, kā arī tūrisma uzņēmumu, kas līdz šim savu darbību galvenokārt balstīja uz ekskursijām, tātad – uz daudziem apmeklētājiem. Dažam labam tūrisma uzņēmējam pat vajadzējis meklēt darbu pilnīgi citā jomā. Stāsti un pieredze ir ļoti dažāda, tāpat kā dažādi ir cilvēki, viņu spējas, kā arī prasme pielāgoties un izdzīvot krīzes laikā. Atšķirīgi, protams, ir arī apstākļi, kādos uzņēmēji strādā, tāpēc Diena uzklausīja četrus cilvēkus – viesu nama 365 brīvdienas īpašnieci Lieni Pelši Baložos, Rāmavas (Depkina) muižas pārvaldnieci Ilzi Stefaņenkovu Rāmavā, atpūtas kompleksa Sauleskalns īpašnieku Jāni Meijeru Ropažos un zirgu fanu kluba Īriss īpašnieci Ievu Kondrāti Rīgā.

Ar pārgājieniem un dabas ceļojumiem stājas pretī likstām

Doties pārgājienos ir modē. Daudziem šajos dīvainajos Covid-19 pandēmijas uzspiestajos apstākļos pārgājiens ir terapija, jo ceļš – tas vienlaikus ir meditācija, sevis apliecināšana, redzesloka paplašināšana, prāta atbrīvošana un iespēja tikties ar līdzīgi domājošiem cilvēkiem. Par iespējām, ko piedzīvojumu tūrisma kompānijai PostNos pavēra robežu aizvēršana, stāsta uzņēmuma līdzīpašnieks Valdis Vītoliņš.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide