Jautāts, vai pieļauj automašīnu ražošanu latvijā, Māris saukāns atbildējis: "stāstam laikam ir trīs daļas. Viena – uzbūvēt šo auto. Otra – pierādīt, ka tas brauc. Arī gatava. Trešā – grūtākā. Mums ļoti gribētos atjaunot kaut kāda veida autobūves kapacitāti Latvijā. Veselu auto vai detaļu ražošanu."
Viņš norāda, ka alternatīvo enerģiju izmantošanā Latvija ir vilkusies pasaules astē. "Volkswagen, lūk, esot uzbūvējis auto, kas tērē litru uz simts kilometriem. Forši. Bet mašīna izskatās pēc totāla kosmosa. Tajā var ielīst divi cilvēki. Un, ja paņemat līdzi prāvāku somu, patēriņš jau būs 1,5 litri. Tas nav risinājums. Cilvēkiem ir apnicis mainīt vienu labu folksvāgenu pret citu mazliet labāku.
"Pirmo reizi braucu pa ielu ar elektromobili. Iet bez skaņas. Blakus bubina un smird milzīgs kravas auto, jūtos vēl lepnāks. Atbraucu mājās, izrauju no štepseļa gludekļa asti, uzlādēju mašīnu... Par vienu latu. Nākotne," skaidro autosportists.
Viņš stāsta, ka elektroautomobiļi pagaidām ir dārgi, jo dārgi ir to akumulatori, taču galvenais dārdzības iemesls ir lielo autobūves gigantu pārejas proces dārdzība. "Lielie auto ražošanas koncerni ir kā tādi dinozauri, kuriem jebkura virziena maiņa ir smagnēja un saistīta ar milzu investīcijām. Šā brīža jauno produktu cenas ir šo izmaksu spogulis."
"Un vispār – ko nozīmē dārgi? Tagad dzirdam – dzīvosim taupīgi, dzīvosim ekoloģiski, tad viss ar joni būs lētāks. Nebūs vis. Lētāk tūlīt var dabūt, ja ņem to pašu veco un taisa arvien vienkāršāku, prastāku. Ja gribam patiesu progresu, būs diezgan ilgs pārejas periods, kurā nekas lētāks uzreiz nekļūs," skaidro M. Saukāns.
Jau ziņots, ka Māris Saukāns un Andris Dambis Team Latvia komandas sastāvā ar elektropiedziņas automašīnu OSCar EO šogad janvārī piedalījās Dakaras rallijreidā Dienvidamerikā.
Māris Saukāns ir Latvijas Nacionālo būvkompāniju apvienības vadītājs. Apvienība, ko veido trīs Latvijas būvkompānijas: RE&RE, RBSSKALS un Skonto Būve, ceļ Latvijas Nacionālās bibliotēkas jauno ēku.